„Skrzypek na dachu” Teatru Żydowskiego w Warszawie

„Skrzypek na dachu” Teatru Żydowskiego w Warszawie

Jest rok 1905, mleczarz Tewje jest jednym z wielu mieszkańców Anatewki. Skrzypek gra, życie toczy się niczym niezakłócone. Poznajemy rodzinę Tewje, zwyczaje oraz tradycje jakie obowiązują w kręgu żydowskiego miateczka.

Anatewka to typowa wioska w Imperium Rosyjskim, gdzie dwie społeczności żydowska i rosyjska koegzystują ze sobą. Tewje ma pięć córek i jest biednym mleczarzem, często rozmawia z Bogiem i marzy aby choć przez chwilę być bogatym. Wszystko jednak nie idzie po jego myśli, dodatkowo zarabianie pieniędzy przychodzi mu z trudem. 

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że Tewje jest człowiekiem z zasadami. Szanuje tradycję i jest religijny. Jednak ulega córkom, gdy te nie chcą zgodzić się na aranżowane małżeństwo, gdyż wolą poślubić mężczyzn, których kochają. Tewje tego nie rozumie, z trudem godzi się na złamanie tradycji w której był wychowany. 

Fabuła musicalu porusza również trudny temat związany z exodusem Żydów w Europie Wschodniej.

W warstwie wizualnej „Skrzypek na dachu” zachwyca scenografią, kostiumami oraz choreografią. Znawcy zwrócą uwagę, że spektakl przywołuje w pamięci filmową wersję musicalu nagrodzonego Oskarem. Jan Szurmiej jednak miał trudniejsze zadanie, gdyż całą historię osadził na niewielkiej scenie teatralnej. Oszałamiają sceny zabawy w szynku, opowieści o śnie Tewje czy tańca z butelkami. 

„Skrzypek na dachu” jest fantastyczną baśnią o narodzie wybranym oraz opowieścią o pokornym i milczącym przyjmowaniu tego co przynosi nam życie.

Bardzo polecamy!


8-9 i 24-27 lutego 2017, godzina 18.00

Klub Dowództwa Garnizonu al. Niepodległości 141A
Czas trwania: 3 h 20 m (z przerwą)

Rezerwacja biletów pod numerem tel.: (22) 526 20 34, (22) 526 20 32, (22) 850 56 56, mailowo bow@teatr-zydowski.art.pl oraz online http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Fot. Marta Kuśmierz

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.