Rodzinne niedziele w MNW: Awangardowe eksperymenty

Niedziela to czas dla rodziny. Zachęcamy do wspólnej wyprawy do Muzeum! Warsztaty rodzinne w MNW dla rodziców z dziećmi (5–12 lat) odbywają się w niedziele o godz. 12.00. Odkrywamy tajemnice Muzeum, opowiadamy o dawnych zwyczajach, poznajemy dzieła sztuki. Sami także zamienimy się w artystów.

zbiórka w Holu Głównym / dziecko: bilet 15 zł, opiekun: bilet 15 zł / obecność opiekuna obowiązkowa / bilety online lub w kasach MNW dostępne od wtorku poprzedzającego zajęcia od godz. 10.00 / ok. 75 min / liczba miejsc ograniczona / brak biletów na warsztaty online oznacza, że są niedostępne również w kasie

Zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z pełnym regulaminem warsztatów.

 

PROGRAM

2 września

Tajemniczy świat roślin

Natura zawsze inspirowała artystów. Na obrazach poszukamy roślin, nauczymy się rozpoznawać ich symboliczne znaczenie i stworzymy własny zielnik.

bilety do nabycia online i w kasie od 28 sierpnia

 

9 września

W pracowni Józefa Brandta
Obok typowego wyposażenia, czyli sztalug i przyborów malarskich, w atelier Brandta znajdował się turecki namiot, broń, uprząż, instrumenty muzyczne i książki historyczne. Stały tam też szafy z ubraniami, butami i nakryciami głowy z różnych krajów. Do czego to wszystko było malarzowi potrzebne? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć podczas rodzinnych warsztatów.
bilety online i w kasie od 4 września

 

16 września

Zwierzęta pana Brandta
Najczęściej w swoich obrazach przedstawiał ukochane konie, ale znajdziemy tam również inne zwierzęta: psy, sokoły czy… wielbłądy, na rysunkach zaś czy na zdjęciach z kolekcji artysty – krowy i kozy. W jakich scenach artysta znalazł dla nich miejsce? Czy łatwo namalować zwierzę, które na pewno nie będzie chciało pozować?
bilety online i w kasie od 11 września

 

23 września

Warsztaty dla kozaków
W dzisiejszym języku „kozak” to człowiek odważny aż do przesady. A kim byli Kozacy w XVII wieku? Gdzie mieszkali, czym się zajmowali, jak się ubierali? Dlaczego fascynowali Brandta? Czy coś łączy „kozaka” współczesnego z historycznym?
bilety online i w kasie od 18 września

 

30 września

O muzyce i dźwiękach

Muzyka uwieczniona na dziełach sztuki płynie z różnych instrumentów – grają na nich ludzie i anioły. W Galerii Sztuki Dawnej poszukamy także innych dźwięków: odgłosów miasta, gwarnego dworu czy kościelnych uroczystości. 

bilety do nabycia online i w kasie od 25 września

 

7 października

O dawnej modzie i urodzie

Jak dawniej ubierały się piękne damy i eleganccy kawalerowie? Dowiemy się dzięki artystom, którzy uwieczniali na obrazach wytworne stroje, wymyślne fryzury, wspaniałe klejnoty i paradne mundury. Zastanowimy się, co w ubiorze było wygodne i funkcjonalne, a co dziś wydaje się dziwaczne, a wręcz śmieszne.

bilety do nabycia online i w kasie od 2 października

 

14 października

Z głową w chmurach

Pamiętacie Dyzia z wierszyka Juliana Tuwima? Leżał na łące i wypatrywał na błękitnym niebie obłoczków z waniliowego kremu… My poszukamy chmur w dziełach sztuki. Zastanowimy się, czy artyści byli dobrymi meteorologami i czy chmury są wdzięcznym tematem obrazu. Nauczymy się też rozpoznawać pogodę i odróżniać chmury na prawdziwym niebie.

bilety do nabycia online i w kasie od 9 października

21 października

Fantastyczne zwierzęta

Jak wygląda faun? Czy wszystkie smoki zieją ogniem? Dlaczego jednorożce są płochliwe? Wybierz się z nami szlakiem legend, mitów i baśni.

bilety do nabycia online i w kasie od 16 października

 

28 października

Kolorowe zabawy

Dzięki kolorom niektóre obrazy wydają nam się „wesołe”, inne „smutne”, a jeszcze inne „poważne”. Zapraszamy na wyprawę szlakiem barw i odcieni w dziełach sztuki. Ile kolorów należy zmieszać, aby wyczarować obraz? Sprawdzimy to podczas malarskiej zabawy.

bilety do nabycia online i w kasie od 23 października

 

4 listopada

Akcja! Sztuka!

Edward Krasiński okleił pokój niebieską taśmą. Roman Opałka przedstawił na obrazie czas. Odczytywanie, odbiór i interpretowanie sztuki współczesnej to niełatwe zadanie. Zachęcamy do odważnego odkrywania sekretów Galerii XX i XXI Wieku.

bilety do nabycia online i w kasie od 30 października

 

11 listopada

Legenda o koronie – warszataty odbywają się na wystawie „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918”
Legendarne, bajeczne i historyczne dzieje Polski przeplatają się w pracach artystów, którzy tworzyli w czasach zaborów. Gdy przez 123 lata Polski nie było na mapie Europy Polacy tęsknili za wolną ojczyzną, starali się zachować swoją kulturę i pamięć o historii. Podczas zajęć obejrzymy dzieła, które obrazowali tęsknoty i marzenia o wolnej Polsce. Stworzymy własne prace, w których podejmiemy temat wolności.
bezpłatne bilety  online i w kasie od 6 listopada

 

18 listopada

Uprowadzenie Pomarańczarki

Wiele obrazów miało pasjonujące, a niekiedy mrożące krew w żyłach przygody. Bitwa pod Grunwaldem podczas wojny była ukryta pod ziemią, uprowadzona Pomarańczarka po latach wróciła do naszych zbiorów, a niewielkich rozmiarów obraz Renoira odnalazł się na poczcie… Jakie historie skrywają wielkie dzieła sztuki?

bilety do nabycia online i w kasie od 13 listopada

 

25 listopada

Przygoda z folklorem – warszataty odbywają się na wystawie „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918”
Podhalańscy zbójnicy, bóstwa słowiańskie, kolorowe kwiaty ze strojów ludowych oto inspiracje artystów, którzy u progu odzyskanej niepodległości poszukiwali stylu dla wyrażenia ducha polskości. Podczas zajęć obejrzymy prace odwołujące się do żywiołowej ludowej tradycji, stworzymy własne barwne kolaże wykorzystując motywy z prac Zofii Stryjeńskiej i Władysława Skoczylasa. 
bezpłatne bilety online i w kasie od 20 listopada

 

16 grudnia

W co się bawić?

Jak lubicie spędzać wolny czas? Chodzicie do teatru i na wystawy do Muzeum? A może wolicie spacery, konne przejażdżki lub polowania? Dowiemy się, jakie rozrywki wybierali bohaterowie dzieł sztuki.

bilety do nabycia online i w kasie od 11 grudnia

 

23 grudnia

Prawdziwa historia świętego Mikołaja

Gdzie i kiedy żył święty Mikołaj? Jakie imiona nosili Trzej Królowie? Przekonamy się, w jaki sposób malarze i rzeźbiarze minionych epok przedstawiali historię Bożego Narodzenia, a na koniec wykonamy świąteczne prace plastyczne.

bilety do nabycia online i w kasie od 18 grudnia

 

30 grudnia

Eleganci i strojnisie

Sylwestrowa noc jest wyjątkowa. Czy to na wystawnym balu, czy w domowym zaciszu, każdy pragnie wtedy wyglądać zjawiskowo. Czy dawne stroje mogą być inspiracją dla sylwestrowej kreacji? Przyjrzymy się modzie minionych epok i poszukamy inspiracji do stworzenia własnego stroju godnego sylwestra.

bilety do nabycia online i w kasie od 18 grudnia


2019

6 stycznia

Mędrcy świata, monarchowie

Jak artyści wyobrażali sobie Mędrców, o których Biblia wspomina tylko, że przybyli ze Wschodu i ofiarowali dary małemu Jezusowi? Czy na pewno przybyli we trzech? I czy byli to magowie, królowie, czy też uczeni? Jakie dary przywieźli nowonarodzonemu Dzieciątku? 

bilety do nabycia online i w kasie od 2 stycznia

 

13 stycznia

Artystki w sztuce

Olga Boznańska, Zofia Stryjeńska, Tamara Łempicka i Angelika Kauffmann osiągnęły sukces w świecie, w którym artystyczną drogę wybierało niewiele kobiet. Poznamy ich barwne życiorysy oraz dowiemy się, jak tworzyły swoje dzieła i co najbardziej lubiły malować?

zbiórka w Holu Głównym / bilety 15 zł / bilety online i w kasie MNW od 8 stycznia / brak możliwości kupienia biletu na warsztaty online oznacza, że są niedostępne również w kasie / liczba miejsc ograniczona

 

20 stycznia

Pismo w sztuce

Artyści umieszczali na swoich dziełach informacje zapisane piórem. Gdzie są ukryte? Co oznaczają? Czy są pisane szyfrem? Spróbujemy odczytać te tajemnicze notatki.

zbiórka w Holu Głównym / bilety 15 zł / bilety online i w kasie MNW od 15 stycznia / brak możliwości kupienia biletu na warsztaty online oznacza, że są niedostępne również w kasie / liczba miejsc ograniczona 

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.