Program wydarzeń finisażu wystawy „Kaligrafie Społeczne”

Finisaż wystawy „Kaligrafie Społeczne”

14 i 15 stycznia 2017 roku w Zachęcie odbędzie się finisaż wystawy „Kaligrafie Społeczne”.

Sobota 14.01.2017

17:00: spotkanie z prof. Katarzyną Górską-Sosnowską (sala multimedialna, wejście od ul. Burschego)
Prof. Katarzyna Górska-Sosnowska — wykładowczyni Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Uzyskała habilitację z religioznawstwa oraz doktorat z nauk ekonomicznych. Jest autorką licznych publikacji na temat problemów społeczno-ekonomicznych z rejonu Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej.

18:00: Perofrmans Lydii Ourahmane (w przestrzeni wystawy)
Lydia Ourahmane (ur. w 1992, Sa’ida) — ukończyła studia licencjackie w Goldsmiths w Londynie (2014). Mieszka i pracuje w Oranie oraz Londynie. Wykorzystuje nowe media, przede wszystkim wideo, wykonuje wykłady performatywne, tworzy publiczne interwencje. Jest także rzeźbiarką i autorką instalacji ze znalezionych obiektów. W swoich pracach bada złożone społeczne i polityczne struktury

19:00: spotkanie z dr Magdaleną Pinker na wystawie (zbiórka w holu głównym)
dr Magdalena Pinker – arabistka, absolwentka i pracowniczka Katedry Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Opiekuje się kolekcją sztuki arabskiej i tureckiej w Zbiorach Sztuki Orientalnej Muzeum Narodowego w Warszawie. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół sztuki i architektury muzułmańskiej, arabskiej historiografii oraz współczesnych zagadnień społeczno-kulturowych świata arabskiego.

20:00: spotkanie z artystką Anahitą Razmi (sala multimedialna, wejście od ul. Burschego)
Anahita Razmi (ur. w 1981, Hamburg) — jest artystką irańskiego pochodzenia mieszkającą w Berlinie. Studiowała w Bauhaus-Universität w Weimarze (dyplom 2006), Pratt Institute w Nowym Jorku (2006) oraz w Staatliche Akademie der Bildenden Künste w Stuttgarcie pod kierunkiem Christiana Jankowskiego. Zajmuje się wideo, instalacjami i performansem. Odwołuje się do kultury popularnej, ironicznie dekonstruuje symbole, zaburza kontekst utrwalonych znaków oraz stereotypów.

21:00: koncert Improvised Duo: Nasri + La Mirza
Randa Mirza urodziła się w 1978 roku w Libanie, mieszka w Bejrucie I Marsylii. Oprócz praktyki jako artystka wizualna zajmuje się VJowaniem, czyli oprawą wizualną setów djeskich. Z Randą Mirzą wystąpi Nasri, francusko-libański aktor i dziennikarz Nasri Sayegh na stałe mieszkający w Berlinie.

Niedziela 15.01.2017

18:00: Dubaj. Miasto marzeń: pokaz filmu połączony ze spotkaniem z reżyserem Robertem Tutakiem

Dubaj. Miasto marzeń to historia robotników budowlanych — nisko opłacanych, mieszkających w obozach i pracujących w niemal niewolniczych warunkach. Żyjących w cieniu pałaców, które sami budują. To oni tworzą niewidzialną, milcząca większość zamieszkującą Dubaj.  Przybysze z Zachodu, którzy mają szansę się tu wzbogacić, zdają się ich nie zauważać, zaś władze Dubaju zakazują wszelkich wypowiedzi na ich temat. Złamanie tej cenzury karane jest więzieniem i milionem dolarów grzywny. Ten dokument przywraca robotnikom głos.

Twórcą filmu jest polski reżyser i producent Robert Tutak, absolwent łódzkiej „filmówki”, profesor filmoznawstwa w nowojorskim Brooklyn College oraz założyciel i prezes Manhattan Film Academy.


Miejsce: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki plac Małachowskiego 3
Data: 14-15 stycznia 2017

Relacja z wystawy – klik

źródło

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.