Prezydent RP Andrzej Duda wpisał 11 nowych obiektów na listę Pomników Historii

Fot. Krzysztof Sitkowski
UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  

Prezydent RP Andrzej Duda wpisał 11 nowych obiektów na listę Pomników Historii.

Tężnie w Ciechocinku, Kopiec Kościuszki w Krakowie, zespół pałacowo-ogrodowy Nieborów i Arkadia czy Stadnina Koni w Janowie Podlaskim – m.in. te obiekty zostały, decyzją Prezydenta RP, wpisane na listę Pomników Historii. 

Rozporządzenia uznające nowe obiekty zabytkowe za Pomniki Historii zostały wręczone przez Prezydenta Andrzeja Dudę podczas uroczystości, która odbyła się 23 listopada 2017 roku w Pałacu Prezydenckim.

Dotychczas lista ta liczyła 70 obiektów. 

Na listę wpisano:

 

 

 

 

 

 

Ponadto istniejący już Pomnik Historii „Katowice – Gmach Województwa i Sejmu Śląskiego” został rozszerzony o założenie Archikatedry pw. Chrystusa Króla. Obecna nazwa tego Pomnika Historii brzmi: 

Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Formuła ta funkcjonuje od 1994 r. Ostateczną decyzję o wpisaniu zabytkowego obiektu na listę Pomników Historii podejmuje prezydent. Obecnie jest to 70 zabytków szczególnej rangi, w tym Kraków – jako historyczny zespół miasta, Biskupin – jako rezerwat archeologiczny, Częstochowa – z zespołem klasztoru ojców paulinów na Jasnej Górze, a także Grunwald – jako pole bitwy, Wieliczka – kopalnia soli oraz Frombork – z zespołem katedralnym.

źródło: http://www.prezydent.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.