Pokazowe karmienie zwierząt w Warszawskim Zoo

UDOSTĘPNIJ
  • 8
  •  
  •  
  •  

Pokazowe karmienie zwierząt w Warszawskim Zoo.

Codziennie w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie odbywa się pokazowe karmienie wybranych gatunków zwierząt.

  • pingwiny: o godz.  9.30  i  14.00

  • foki: 10.00  i  14.30

  • arapaimy: 11.30 (poniedziałek, środa, piątek)

  • gibony: 13.00

  • nosorożce: 14.00

  • hipopotamy: 12.00  (tylko w sezonie letnim)

Pokazy karmienia, mimo że są niewątpliwą atrakcją dla zwiedzających, nie są przeprowadzane tylko dla „uciechy gawiedzi”. Obok rozrywkowego – mają sens edukacyjny. Ludzie obserwujący pokazy dowiadują się co zjada dany gatunek, jak się przy tym zachowuje i jaki ma kontakt z opiekunem.

Karmienie zwierząt bezpośrednio przez opiekuna (nie tylko z misek) odbywa się w prawie każdym ogrodzie zoologicznym i jest ściśle powiązane z tzw. treningami medycznymi mającymi na celu przygotować zwierzę do ewentualnych badań lub leczenia.

Podczas takiej sesji treningowej zwierzę nabiera zaufania do opiekuna, oswaja się z pewnymi zabiegami, uczy reagować na komendy głosowe i wizualne. Opiekunowie uczą zwierzęta podawać łapę lub ucho, otwierać pysk, znieruchomieć lub podążać za targetem. Wykonanie poleceń jest nagradzane przysmakiem. Dzięki treningom można kontrolować stan łap i innych części ciała, podać maść lub krople, a nawet pobrać krew. Wszystkie te czynności można wykonać bez potrzeby chwytania i unieruchamiania zwierzęcia, co w przypadku dużych osobników byłoby nie lada wyzwaniem.

W trakcie pokazu foki muszą podpłynąć do targetu (przedmiot używany do treningu) – każdy osobnik do swojego – wówczas dostają rybę. W razie konieczności podania konkretnej foce lekarstwa nie trzeba zwierzęcia wyławiać z wody, przytrzymywać aby podać medykament – nauczona foka sama podpłynie do swojego targetu, wyjdzie na brzeg i przyjmie lekarstwo. Trening fok można obserwować w Warszawskim ZOO codziennie o godz. 10.00 i 14.30.

Chwilę przed fokami pokazowo karmione są pingwiny. Zabawnie wygląda stadko pingwinów ustawiające się w kolejce po rybę. W tym przypadku podawanie rybki ręką opiekuna umożliwia kontrolę ilości zjadanego pokarmu i przyzwyczajenie ptaków do opiekunów. W razie potrzeby opiekun może podać konkretnemu pingwinowi lekarstwo albo z bliska zaobserwować ewentualne problemy ze zdrowiem.

Zwierzęta, które uczestniczyły w treningach medycznych nie przechodzą wielkiego stresu w razie konieczności leczenia lub transportu. Poza przygotowaniem zwierząt na taką ewentualność treningi są codziennym urozmaiceniem ich dnia i ćwiczeniem intelektualnym.

Zapraszamy do ZOO na pokazowe karmienia zwierząt. Warto w takiej sytuacji mieć świadomość znaczenia takich pokazów.

Adres: Ratuszowa 1/3
http://zoo.waw.pl/wizyta-w-zoo/wskazowki/cennik.html

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.