Pokaz filmów: „Świadectwa z Auschwitz” w Kinotece

Pokaz filmów: „Świadectwa z Auschwitz” w Kinotece.

W sobotę, 27 stycznia 2018 roku, w 73. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami zaprasza na pokaz filmów opowiadających przejmujące historie ofiar obozu. Każdy z seansów poprzedzony zostanie krótką dyskusją na temat filmu.

PROGRAM pokazów:

  • 16:00 – Pasażerka
  • 17:30 – Kornblumenblau
  • 19:00 – Syn Szawła

O FILMACH:

„Pasażerka” (reż. Andrzej Munk)
godz. 16.00
Jeden z najważniejszych polskich filmów o tematyce obozowej. Niemieckie małżeństwo rozpoczyna rejs luksusowym statkiem. W jednym z portów na pokład wchodzi kobieta, która przypomina Lizie więźniarkę z Auschwitz. Przerażona kobieta wyznaje mężowi, że w czasie wojny była strażniczką w obozie. Wracają do niej wspomnienia Polki, którą wybrała na swoją pomocnicę – dumną i niepokorną Martę. Zirytowana hardą postawą kobiety Lize postanawia za wszelką cenę złamać jej opór.

„Kornblumenblau” (reż. Leszek Wosiewicz)
godz. 17.30
Jeden z najbardziej wstrząsających i poruszających obrazów w polskim kinie poświęconym obozom koncentracyjnym. Do obozu w Oświęcimiu, za działalność konspiracyjną, trafia muzyk. W oddziale doświadczalnym zostaje zarażony tyfusem. Jednak jego talent zostaje dostrzeżony, dzięki czemu awansuje w obozowej hierarchii pracując jako muzyk i kelner. „Kornblumenblau” to tytuł niemieckiej piosenki, którą gra na żądanie blokowego. 

„Syn Szawła” (reż. László Nemes)
godz. 19.00
1944 rok. Obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Szaweł Ausländer pracuje jako członek Sonderkommando. Gdy wśród przeznaczonych do spalenia ciał dostrzega małego chłopca, jest przekonany, że widzi swojego syna. Podejmuje desperacką próbę zapewnienia mu pochówku poza murami obozu. Niezwykle intymny, przerażający obraz piekła obozu i walki o zachowanie człowieczeństwa.

Miejsce: Kinoteka PKiN, sala 2
Bezpłatne wejściówki na pokazy i dyskusje są dostępne w kasach Kinoteki do wyczerpania miejsc.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.