Podwójne spojrzenie: „Księga wyjścia” i „7 Żydów z mojej klasy”

Podwójne spojrzenie: „Księga wyjścia” i „7 Żydów z mojej klasy”.

Cykl „Podwójne spojrzenie. Wydawnictwo Czarne w Kinotece” powraca w 2018 roku. 15 marca 2018 roku o godzinie 18:00 zapraszamy na spotkanie z Mikołajem Grynbergiem autorem „Księgi wyjścia”, książki o osobistych losach Żydów polskich. Osią jej są wydarzenia około marcowe, a bohaterami Żydzi, którzy w tamtym okresie wyjechali z Polski, oraz ci, którzy zostali. 

Po spotkaniu zapraszamy na pokaz filmu Marcela Łozińskiego „Siedmiu Żydów z mojej klasy”.

BILETY (w cenie 15 zł): http://bit.ly/2EJKvcD

O KSIĄŻCE

Wydarzenia, o których opowiadają moi bohaterowie, rozegrały się, gdy miałem dwa, trzy lata. Nie ominęły również mojego rodzinnego domu. Dzisiaj umiem nazwać emocje, które już na zawsze zostaną powiązane z liczbą sześćdziesiąt osiem. To poczucie odrzucenia, żal i samotność.

Postanowiłem zrozumieć, dlaczego tak wielu Żydów wyjechało z Polski po wydarzeniach Marca sześćdziesiątego ósmego i dlaczego tylu zostało. Na przełomie 2016 i 2017 roku odbyłem prawie osiemdziesiąt spotkań z tymi, którzy po wojnie sześciodniowej w Izraelu oraz po Marcu podejmowali decyzje o pozostaniu w Polsce lub jej opuszczeniu. Zadawałem im pytania w swoim imieniu oraz, mam wielką nadzieję, że i w Twoim – Drogi Czytelniku.

Dzisiaj wiem więcej, ale dalej nie rozumiem wielu rzeczy. Jedno z pytań, z którym pewnie pozostanę na zawsze, brzmi: dlaczego opuszczający Polskę Żydzi widzieli tak mało rąk wyciągniętych do nich w geście pożegnania?

To są wydarzenia, które miały miejsce pięćdziesiąt lat temu, dwadzieścia trzy lata po II wojnie światowej.

Mikołaj Grynberg

Książka wydana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLINoraz Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historycznyki w Polsce. 
Dostępna na: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/ksiega-wyjscia

O AUTORZE:

Mikołaj Grynberg (ur. 1966) – fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów „Dużo kobiet” (2009), „Auschwitz – co ja tu robię?” (2010) oraz „Ocaleni z XX wieku” (2012). Wydał zbiór rozmów „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne” (2014) oraz tom opowiadań „Rejwach” (2016). Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku. W całej swojej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie.

O FILMIE „SIEDMIU ŻYDÓW Z MOJEJ KLASY”
reż. Marcel Łoziński, 1991

Jeden z pierwszych filmów poświęconych wydarzeniom marca 1968. Reżyser rozmawia z ludźmi zmuszonymi wówczas do opuszczenia kraju, którzy spotykają się po latach na koleżeńskim zjeździe. Bohaterowie dokumentu opowiadają o żydowskości, polskości, ciężarze marcowych doświadczeń, które całkowicie zmieniły ich życia.

Marcel Łoziński (ur. 1940), ukończył wydział reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Nakręcił kilkadziesiąt zaangażowanych społecznie dokumentów (w tym: „Świadkowie”, „Las Katyński”, „Tonia i jej dzieci”), wiele z nich zostało nagrodzonych na polskich i zagranicznych festiwalach. Jego „89 mm od Europy” nominowany był do Oscara. Marcel Łoziński wykładał w Paryskiej Szkole Filmowej FEMIS, Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Od 1995 jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Kiedy 15 marca 2018, godz. 18:00

Miejsce: Kinoteka PKiN

https://www.facebook.com/events/116261372535548/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.