„Podróżnicy” wystawa w Zachęcie

„Podróżnicy. Doświadczenie wędrówki w nowej sztuce z Europy Środkowo-Wschodniej”. 
 Tylko do 21 sierpnia 2016 roku, można oglądać wystawę „Podróżnicy” w Zachęcie. Wystawa stawia pytania kim jest podróżnik i czym aktualnie jest podróż. Czy jest przymusem, koniecznością spowodowaną sytuacją wojenna? Czy do wyjazdu zmusza nas praca, a może jest to presja spowodowana przez nasze środowisko?

23 artystów z 15 krajów pokazuje, jak pomiędzy naszą częścią Europy a innymi regionami świata przepływają osoby, towary oraz idee. Twórcy ci opowiadają o turystach marzących w czasach zimnej wojny o dalekich podróżach, dla których swoboda przemieszczania się była synonimem wolności politycznej. O podróżnikach, którzy w dalekich wyprawach odkrywają zapomniane historie opuszczonych miejsc. O dawnych i współczesnych migrantach z tożsamością ukształtowaną na przecięciu języków i kultur. Ale również o przedmiotach, jakie wszyscy ci wędrowcy zabierają ze sobą (…). ”. – źródło Zachęta.

P1060705
„Barka” Sislej Xhafa

Jedną z mocniejszych instalacji jest „Barka” Sisleja Xhafy (czyt. Sisleja Dżafy). Kosowski artysta skonstruował łódź z butów znalezionych na wyspie Lampedusa. Wyspa zwana perłą Morza Śródziemnego, miejsce wakacyjnych destynacji bogatych Europejczyków, stała się miejscem tranzytowym do lepszego jutra uchodźców z Tunezji, Mali, Gambii, Senegalu, Somalii, Erytrei. Te buty to dla nas „pamiątką” ich tragicznej podróży – ucieczki. Podróży życia, która dla wielu zakończyła się w wodach Morza Śródziemnego. „Barka” stawia wiele pytań, na które nigdy nie dostaniemy odpowiedzi.

Na wystawę składają się filmy, instalacje, zdjęcia, obrazy,  pamiątki z podróży oraz widokówki, które można zabrać ze sobą w podróż. 

pocztow
Ilona Nemeth Powrót, 2013, seria 30 pocztówek. 
kolumna
Adrian Paci Kolumna, 2013, wideo 26 min

Chińscy robotnicy pracują na płynącym statku. Ich podróż trwa dokładnie tyle czasu i zajmuje wykonanie kolumny z pięciotonowego bloku marmuru.

„Podróżnicy. Doświadczenie wędrówki w nowej sztuce z Europy Środkowo-Wschodniej”,
14.05 – 21.08.2016, kuratorka Magdalena Moskalewicz, współpraca Magdalena Komornicka.

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela w godz. 12-20 Wstęp: 15 i 10 zł 
We czwartki wstęp wolny.

Below a Map of best burger places in Warsaw  ( English only )

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.