Plenerowe Warsztaty Weekendowe Misja (poza)ziemska przy Centrum Nauki Kopernik

UDOSTĘPNIJ
  • 2
  •  
  •  
  •  

Plenerowe Warsztaty Weekendowe.

Chcecie uczestniczyć w misji (poza)ziemskiej? Pomożemy się Wam do niej przygotować. Zielony teren wokół Centrum Nauki Kopernik przekształcimy latem w stację badawczą. Będziemy pogłębiać wiedzę o Ziemi, by potem móc badać Kosmos. Plenerowe Warsztaty Weekendowe rozpoczną się 1 lipca i potrwają 20 sierpnia 2017 roku.  Co tydzień czekają nas nowe naukowe wyzwania.

Dodatkowo zapraszamy na „Rozmowy pod kasztanem” – kameralne spotkania dla dorosłych z naukowcami ze Stowarzyszenia Rzeczników Nauki. Tylko w soboty od 16.00 do 18.00 pod kasztanowcem, na leżakach.

Program warsztatów:

1-2 lipca 2017
Czy na innych planetach istnieje życie?
W warsztacie paleontologa dowiemy się, jak odkryć ślady dawnego życia na Ziemi. Będziemy identyfikować skamieniałości. Dowiemy się czym się różni trylobit od amonitu. Poszukamy ich na terenie parku i wykonamy własne. Pod mikroskopem ze smartfona będziemy mogli obejrzeć organizmy wodne zamieszkujące starorzecze Wisły.

Prowadzenie: Paulina Kurek

Ponadto: Warsztat „Życie z wody”

8-9 lipca 2017
Zanim wylądujemy na skalistym Marsie lub Księżycu, zajrzymy do pracowni geologa, który podpowie nam jak badać i rozpoznawać skały. Znajdziemy tam odpowiedzi na różne pytania. Ile warstw ma Ziemia i skąd o tym wiemy? Czy możemy dowiercić się do jądra Ziemi? Czy skorupa ziemska jest wszędzie taka sama? Czy wszystkie skały powstają w wulkanach? Jak nazywamy skałę z muszli? Dlaczego kwarc może mieć różne kolory? Co łączy, a co dzieli grafit i diament?

Stworzymy własne modele Ziemi oraz zrobimy buchający lawą wulkan. Podpowiemy też jaką skałę wykorzystano w podeście pomnika Warszawskiej Syrenki oraz na stacji Centrum Nauki Kopernik.

Prowadzenie: Anna Puchta i Anna Macioch.

Ponadto:
Warsztat „Życie z wody”

15–16 lipca 2017
Po eksploracji ziemskiej skorupy, czas na badanie gęstej atmosfery Ziemi, w której zachodzi wiele skomplikowanych zjawisk. My skupimy się na robieniu „nie-pogody”. Będziemy eksperymentować z tworzeniem chmur w butelce, wywoływaniem deszczu czy badaniem tornada w słoiku.

Prowadzenie: Paulina Kurek

Ponadto:
Warsztat „Życie z wody”

22–23 lipca 2017
Za pomocą prostych doświadczeń będziemy badać różne zjawiska magnetyzmu..

Poszukamy odpowiedzi na różne pytania: Jak działa kompas? Dlaczego zawsze wskazuje północ? Jak zobaczyć pole magnetyczne? Co to ma z tym wspólnego jądro Ziemi?
Czym właściwie jest magnetyzm? Dlaczego magnesy przyciągają tylko niektóre materiały? Co to są ferromagnetyki? Jak można wykorzystać ferrofluidy?
Jak silne jest oddziaływanie magnetyczne? Na czym polega równowaga sił? O czym mówi pierwsza zasada dynamiki Newtona?
Zbudujemy też własny tor wyścigowy, na którym ścigać się będą pojazdy napędzane przez indukcję elektromagnetyczną z tymi napędzanymi energią mechaniczną.
Na koniec skonstruujemy własne elektromagnesy. 

Prowadzenie: Aleksander Milewski, Julia Starońska

29-30 lipca 2017
W ten weekend będziemy często spoglądać w niebo. Liczymy na słoneczną pogodę, bo może uda nam się obejrzeć Słońce przez specjalny teleskop? Jeśli nie, to stworzymy proste spektroskopy do obserwacji widma światła. Odkryjemy też nowe gwiezdne konstelacje i nadamy im nazwy. Stworzymy obrotową mapę nieba. 

Prowadzenie: Joanna Bogdanowicz

Ponadto:
Warsztat „Misja łazika marsjańskiego”

5–6 sierpnia 2017
Zebraliśmy już odpowiednią wiedzę, by móc wyruszyć w Kosmos. Przed nami konstruowanie różnego rodzaju rakiet. W warsztacie kosmicznego inżyniera dowiesz się o ciśnieniu, spalaniu, technikach rakietowych, a nawet o technologii kosmicznej. Sami sprawdźcie jak daleko polecą rakiety na paliwo z sody oczyszczonej i octu lub te napędzane na lakier do włosów.

Prowadzenie: Joanna Wądołowska

Ponadto:
Warsztat „Misja łazika marsjańskiego

12-13 sierpnia 2017
Uff… lądujemy. Dookoła nas księżycowy krajobraz. Z czego zbudowany jest srebrny glob? Dlaczego jest pełen kraterów? Co to jest regolit? Będziemy tworzyć modele Księżyca, badać formowanie się jego powierzchni, a także identyfikować meteoryty.

Prowadzenie: Paulina Kurek

Ponadto:
Warsztat „Misja łazika marsjańskiego”

19-20 sierpnia 2017
Ostatni przystanek – Mars.
Hottah, Adirondack, N165, Jake Matijavic, Esperance, Goulburn i Link – brzmi dziwnie? Tak nazywają się skały odkryte na Marsie. My poznamy ich ziemskie odpowiedniki. Będziemy badać i opisywać próbki skał oraz dochodzić, jak mogły powstać na czerwonej planecie.

Prowadzenie: Tomasz Bieńko

Ponadto:
Warsztat „Misja łazika marsjańskiego”

Na warsztaty zapraszamy głównie rodziny z dziećmi do 14. roku życia, wstęp dla wszystkich do wyczerpania miejsc lub materiałów.

Wstęp wolny

W razie deszczu warsztaty przenoszone są do budynku

1 lipca – 20 sierpnia 2017

Każda sobota i niedziela w godzinach 12:00-19:00 

Więcej szczegółów: http://bit.ly/2sF0Zts

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.