Pierwsza prezentacja wskrzeszonego fortepianu Chopina

Pierwsza prezentacja wskrzeszonego fortepianu Chopina.

Narodowy Instytutu Fryderyka Chopina i Teatr Wielki – Opera Narodowa zapraszają na pierwszą prezentację kopii fortepianu firmy Buchholtz – warszawskiego instrumentu Chopina, która będzie miała miejsce 17 marca 2018 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. To niecodzienne wydarzenie nawiąże do słynnego koncertu Chopina w Teatrze Narodowym przy placu Krasińskich, gdzie również na fortepianie Buchholtza 17 marca 1830 r. młody kompozytor prawykonał swój Koncert fortepianowy f-moll.

Około roku 1815 dyplomowany organomistrz Fryderyk Buchholtz otworzył w Warszawie zakład produkujący fortepiany, którego pierwsza siedziba mieściła się w budynku przy ul. Mazowieckiej nr 1352. W sklepie fabrycznym częstym bywalcem był Fryderyk Chopin, który namiętnie wypróbowywał różne instrumenty. W 1830 roku Buchholtz zrealizował zamówienie wybrednego młodego pianisty, konstruując dla niego nowoczesny fortepian na wzór wiedeńskiego Streichera. Instrument stanął w salonie państwa Chopinów przy Krakowskim Przedmieściu 5. „Dobrze się na nim gra” – pisał kompozytor w jednym z listów. Z tego fortepianu młody Fryderyk korzystał bardzo często, a był to okres jego pierwszych wielkich sukcesów kompozytorskich.
2 listopada 1830 roku Chopin wyjechał z Warszawy, trzy dni później na zawsze opuścił ojczyznę. Fortepian Buchholtza otrzymała siostra kompozytora, Izabella Barcińska. We wrześniu 1863 roku carscy żołnierze w odwecie za zamach na gen. Fiodora Berga splądrowali pałac Zamoyskich przy Nowym Świecie. Z mieszkania nr 69 należącego do państwa Barcińskich 19 września wyrzucono przez okno fortepian Chopina.

Nastoletni kompozytor tworzył swoje pierwsze wielkie kompozycje przy instrumencie firmy Buchholtz i w takim brzmieniu słyszał po raz pierwszy własne utwory. Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie pojedyncze instrumenty tej marki – wszystkie w stanie uniemożliwiającym ich wskrzeszenie. Korzystając z dostępnych pierwowzorów, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, posiadający w swoich zbiorach kolekcję instrumentów współczesnych kompozytorowi, zamówił kopię fortepianu Buchholtza; stworzył ją Paul McNulty, jeden z najlepszych obecnie budowniczych fortepianów historycznych na świecie. Prace zostały sfinansowane przez PKN ORLEN – Mecenasa Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Prawie dwa wieki po prawykonaniu Koncertu fortepianowego f-moll, które miało miejsce 17 marca 1830 roku w Teatrze Narodowym przy placu Krasińskich (na Buchholtzu zagrał sam kompozytor), utwór ten zabrzmi ponownie na kopii instrumentu warszawskiego budowniczego. Po raz pierwszy we współczesności usłyszymy dźwięk fortepianu, który zajmował tak ważne miejsce w muzycznej wyobraźni Chopina. Będzie to jednocześnie symboliczne przywołanie wieczoru, który dla Polaków XIX-wiecznej Warszawy był czymś daleko więcej, niż jedynie wyjątkowym przeżyciem artystycznym.

Program:
• Film dokumentalny na temat powstania kopii fortepianu Buchholtza
• Karol Kurpiński, Fuga i koda B-dur (na temat „Jeszcze Polska nie zginęła”)
• Karol Kurpiński, Bitwa pod Możajskiem („Wielka symfonia, bitwę wyobrażająca”)
• Fryderyk Chopin, Koncert fortepianowy f-moll op. 21

Wykonawcy:
• Krzysztof Książek – fortepian historyczny
• Collegium 1704
• Václav Luks – dyrygent

Sprzedaż biletów od 16 stycznia na stronie www.teatrwielki.pl
Wydarzenie organizowane przy współpracy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową.

https://www.facebook.com/events/2026244607661649/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.