Pierwsza edycja „Nocy Idei” w Polsce

Pierwsza edycja „Nocy Idei” w Polsce z Instytutem Francuskim

W czwartek, 26 stycznia 2017 roku, w Narodowym Instytucie Audiowizualnym, odbędzie się Noc Idei.

Noc Idei jest nowym konceptem spotkań i debat intelektualistów, który powstał kilka lat temu we Francji i odbywa się na całym świecie. Założeniem Nocy organizowanej przez Instytut Francuski jest zgromadzenie artystów, myślicieli i naukowców ze wszystkich dziedzin, aby mogli oni porozmawiać na ważne współczesne tematy. Po raz pierwszy w tym roku Noc idei obędzie się w tym samym czasie we Francji i na całym świecie – w czwartek 26 stycznia 2017 roku.

Pierwsza polska edycja Nocy będzie mieć miejsce w Narodowym Instytucie Audiowizualnym. W jej trakcie organizatorzy połączą się na żywo z Instytutami Paryżu i Pradze nadając tym samym debacie międzynarodowy charakter i umożliwiając rozmowę na temat myśli przewodniej całego cyklu – „wspólny świat”.

Noc Idei w Warszawie : « Siła tworzenia »

Organizatorem polskiej edycji Nocy Idei jest Instytut Francuski w Polsce we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Ośrodkiem Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich i zaproszonymi do współpracy inicjatywami Storycode i MakeSense.

Jej tematem przewodnim będą wolność i siła tworzenia, związki pomiędzy Sztuką i władzą jak również rola, jaką odgrywa Sztuka w ilustrowaniu współczesności. Punktem wyjścia dla polskiej edycji Nocy Idei będzie twórczość i dziedzictwo Andrzeja Wajdy.

Główna część Nocy Idei będzie oparta na twórczości Andrzeja Wajdy. W jej trakcie zostanie wyświetlony ostatni film reżysera „Powidoki” opowiadający o życiu polskiego malarza i teoretyka sztuki Władysława Strzemińskiego, którego nowatorstwo, założenia konstruktywizmu i nieufność wobec doktryny socrealistycznej zderzyły się z powojennym reżimem stalinowskim.

Pokaz filmu będzie punktem wyjścia dla polsko-francuskiej debaty z udziałem Francuzów: Pascala Brucknera i Rafaela Lewandowskiego oraz Andrzeja Seweryna. Moderatorem debaty będzie Nicolas Maslowski dyrektor Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich.

Wstępem do debaty będzie połączenie na żywo z Nocą Idei organizowaną przez francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i rozmowa o wnioskach konferencji pt. „Europa i Kultura”, w której weźmie udział polski reżyser Krystian Lupa.

Debata zakończy się połączeniem na żywo z Nocą Idei organizowaną przez Instytut Francuski w Pradze na temat „Obrazowanie wspólnego świata” i Nocą Idei EuropeanLab Winter Forum w Paryżu na temat „Zaangażowanie w ruchy obywatelskie przez subkultury i poczucie przynależności”.

Debata w języku francuskim tłumaczona na język polski.
Pokaz filmu w języku polskim z francuskimi napisami.

Rejestracja na debatę połączoną z pokazem filmu: http://nina.gov.pl/wydarzenia/noc-idei/

Druga, równoległa cześć warszawskiej Nocy Idei będzie poświęcona nowym technologiom i ich interakcji ze światem. W jej skład wejdą:

Warsztat narracji interaktywnej i nowych mediów (storycode.org) o nowych technikach narracyjnych pozwalających Sztuce na ilustrowanie ważnych tematów społecznych. Dzięki tym technikom narracji i pisania internauci będą mogli samodzielnie przeprowadzić dochodzenie i wybrać sposób nawigacji. Zaprezentowany zostanie interaktywny projekt pt. „Génération What ? » (http://generation-what.francetv.fr/) stworzony przez France Télévisions, Upian i Yami 2 we współpracy z UER i 14 europejskimi dystrybutorami. Jest to portret Europejczyków w wielu od 18 do 34 lat, który powstał na podstawie wypełnionych przez Internet kwestionariuszy. Zostały one nagrane w formie filmu dokumentalnego opowiadającego o francuskiej i europejskiej młodzieży. Kwestionariusz porusza 21 tematów tak różnorodnych jak: kryzys ekonomiczny, miłość, relacje z rodzicami czy nierówności społeczne. Gościem warsztatów będzie autor projektu Olivier Hoffschir z francuskiego studia produkcji cyfrowej i interaktywnej Upian.

Cykl spotkań Storycode Warsaw organizowanych we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym jest dobrze znany polskiej publiczności. Ich tematem są sposoby opowiadania historii wykorzystujące dostępne obecnie oraz przyszłe technologie. W spotkaniach uczestniczą twórcy z różnych dziedzin: autorzy posługujący się słowem pisanym i mówionym, filmowcy, projektanci i programiści. StoryCode to międzynarodowa społeczność, działająca w prawie 20 miastach na całym świecie.

Warsztaty w języku angielskim. Rejestracja: https://www.meetup.com/fr-FR/StoryCode-Warsaw-Meetup/events/236879647/?eventId=236879647

Drugim wydarzeniem z tego cyklu będzie pokaz internetowego filmu dokumentalnego „Waynak” w reżyserii Christophera Kousourosa składającego się z sześciu docinków nakręconych w krajach wprowadzających rozwiązania kryzysu związanego z uchodźcami i proponujących konkretne formy zaangażowania: Libanie, Gracji, Wielkiej Brytanii, Turcji, Niemczech i Francji. Projekt „Waynak” jest nie tylko webdokumentem, pozwala bowiem na zmianę sposobu opowiadania o kryzysie związanym z uchodźcami i sprawia, że po raz pierwszy widz wychodzi ze swojej roli i angażuje się w przedstawiony temat. Waynak to światowy ruch łączący przedsiębiorców, ekspertów, artystów i zwykłych obywateli działających na rzecz rozwiązania kryzysu uchodźców.

„Waynak” zostanie również wyświetlony podczas Nocy Idei Idei EuropeanLab Winter Forum organizowanej przez stowarzyszenie Arty Farty w Machine de Moulin Rouge Paryżu na temat „Subkultury i zaangażowanie obywatelskie: alternatywa i ruch oporu”. Przed pokazem w Warszawie polaczymy się na żywo z Vincentem Hejdukiem założycielem MakeSense i producentem kreatywnym filmu.

W pokazie w Warszawie weźmie udział Katarzyna Kamińska, liderka MakeSense w Warszawie.

Film z napisami w języku angielskim.

Więcej informacji na:
www.lanuitdesidees.com
www.nina.gov.pl
www.institutfrancais.com

Program wydarzenia na: http://www.institutfrancais.pl/pl/evs/pierwsza-edycja-nocy-idei-w-polsce

Odnośnik do wydarzenia na FB


26 stycznia 2017, godz.: 17:00

Narodowy Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5 

Noc Idei zakończy się przyjęciem, które zgromadzi uczestników obu części i będzie okazją do dalszej wymiany myśli.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.