Otwarcie wybiegu dla panter śnieżnych w Warszawskim ZOO

Otwarcie wybiegu dla panter śnieżnych w Warszawskim ZOO

 

Po kilku latach przerwy pantery śnieżne, zwane też irbisami Unca unca, ponownie zamieszkają w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie. W piątek 18 sierpnia 2017 r. nowy wybieg dla tego zagrożonego gatunku zostanie udostępniony dla publiczności.

W tym dniu Warszawskie ZOO zaprasza zwiedzających nie tylko do obejrzenia nowego obiektu, ale też na spacer po ogrodzie zoologicznym śladami dzikich kotów. Przewodnicy tak zaplanowali trasę wycieczki, aby móc kolejno odwiedzić kotowate żyjące w Warszawskim ZOO. Przy każdym wybiegu opowiedzą o danym gatunku i przedstawią koty, a opiekunowie drapieżnych odpowiedzą na wszelkie pytania zwiedzających. Zapisy na wycieczki (start godz. 12.00 oraz 13.00, wejście od strony Mostu Gdańskiego) poprzez fanpage: www.facebook.com/WarszawskieZOO/.

Cały weekend 18-20 sierpnia będzie poświęcony irbisom. Z tej okazji kawiarnia ZOO FIKA, mieszcząca się w namiocie przy fontannie (obok wybiegu dla lam), zorganizuje warsztaty i inne atrakcje.

W piątek, sobotę i niedzielę w godz. 14.30-16.30, przy wybiegu dla panter śnieżnych, na dzieci będzie czekało bezpłatnie malowanie buziek. W niedzielę 20 sierpnia w godz. 12.00-14.00 koniecznie trzeba odwiedzić namiot kawiarni ZOO FIKA przy fontannie. Tam podczas bezpłatnych warsztatów dzieci będą mogły poznać wiele ciekawostek na temat pantery śnieżnej, jej zwyczajów oraz przygotować, ozdobić i zabrać ze sobą figurkę irbisa.

Wybieg irbisów

Kompleks dla panter śnieżnych zawiera: budynek hodowlany bez dostępu dla publiczności i dwa wybiegi zewnętrzne, na których są oczka wodne. Całość przykryta jest lekką siatką zabezpieczającą przed ucieczką zwierząt, które mogłyby wspinać się na rosnące na wybiegu drzewa. Przed częścią dla zwiedzających znajdują się dwa place ze skałami stanowiące wizualne połączenie wybiegu z resztą ogrodu. Całość zlokalizowana jest na terenie o powierzchni 2033,46 m2. Dojście do wybiegu znajduje się od strony Alei Głównej. Zwierzęta będzie można obserwować m.in. przez szyby wglądowe.

Formę wybiegu stanowią skały oraz zieleń. Zostały one zaprojektowane tak, aby nawiązywały do naturalnych siedlisk panter śnieżnych – terenów górskich, trawiastych i leśnych środkowej Azji. Pantery śnieżne lato spędzają w górach, a zimą schodzą na tereny leśne. Wszystkie formy skalne budujące wybieg zostały wykonane w technologii sztucznej skały.

Rezydencję z ogrodem i basenem dla panter śnieżnych zaprojektowało biuro projektowe APS 97 Bartosz Kozłowski, które w stołecznym zoo wykonało wcześniej projekty: domku dla lemurów i remont z przebudową starego Akwarium.

Projekt realizowała firma ŁUNIBUD Spółka Jawna Łuniewski z Warszawy. Inwestorem zastępczym był Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

Irbisy – mieszkańcy wybiegu

Pantera śnieżna jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. W naturze żyje zaledwie ok. 3 tys. osobników. Z uwagi na wykorzystywanie irbisów w tradycyjnej medycynie azjatyckiej, handel futrami i rozproszenie populacji ich liczebność spada w zastraszającym tempie.

W ogrodach zoologicznych na całym świecie żyje niespełna 600 osobników. Wśród nich jest para z Warszawskiego ZOO, która bierze czynny udział w walce o przetrwanie tego gatunku – poprzez udział w programie hodowlanym (EEP).

Warszawskie irbisy to samiec „Jamir” ur. 9.06.2015 w Thrigby Hall Wildlife Gardens w Wielkiej Brytanii oraz samica “Ayana” ur. 11.08.2015 w Zoo Norymberga w Niemczech. Samiec już do Warszawskiego ZOO przyjechał 9 sierpnia i przechodzi aklimatyzację. Samica dotrze wkrótce. Data jej przyjazdu nie jest dokładnie określona, gdyż przebywa ona na wybiegu ze swoją matką, która jest ciężarna. Odławianie kota zostało więc przesunięte na czas po porodzie, aby niepotrzebnie nie niepokoić ciężarnej samicy.

 

Warszawskie ZOO jest czynne we wszystkie dni roku, zawsze od godziny 9.00.

Adres: ul. Ratuszowa 1/3, 03-461 Warszawa

www.zoo.waw.pl;

www.facebook.com/WarszawskieZOO

Zwiedzanie Willi Żabińskich – w piątki i niedziele o ustalonych godzinach, informacja: www.zoo.waw.pl/willa.html

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie został założony 11 marca 1928 roku. Znajduje się w samym centrum stolicy i zajmuje powierzchnię 40 ha. Warszawskie ZOO ma w swojej kolekcji ponad 3,5 tys. zwierząt przedstawicieli ponad 500 gatunków, w tym około 40 objętych programem ochrony gatunków zagrożonych tzw. EEP. Stołeczny ogród ratuje zagrożone gatunki rozmnażając je w swoich kolekcjach, reintrodukując je do naturalnego środowiska oraz działając na rzecz ich ochrony w naturze. Warszawskie ZOO jest wyjątkowe, gdyż jako jedyny polski ogród i jeden z bardzo nielicznych w Europie ma stworzony Dział Rehabilitacji Zwierząt Dzikich z Azylem dla Ptaków i ośrodkiem CITES. Naszą misją jest więc nie tylko jak najlepsze wykonywanie statutowych obowiązków jako członka prestiżowego europejskiego stowarzyszenia EAZA, ale także praktyczne działanie na rzecz dzikiej fauny i szeroko rozumianej ochrony rodzimej przyrody. Wiemy że to na razie jest jeszcze wśród ogrodów zoologicznych mało popularne, ale mamy także świadomość, że jest to kierunek właściwy i bardzo społeczeństwu dużego miasta (w naszym przypadku Warszawy) potrzebny. Azyl dla Ptaków przyjmuje rocznie ponad 5 tysięcy pacjentów, więcej niż 50 pozostałych ośrodków rehabilitacji ptaków w całej Polsce. A warszawiacy mają coraz lepszą świadomość tego, że ich ZOO jest wyjątkowe w pozytywnym tego pojęcia znaczeniu.

Marzeniem Dyrekcji jest także, by warszawiacy traktowali ZOO jako swoje, znali żyjące w nim zwierzęta z imienia i traktowali ich jak bliskich sąsiadów. Warszawskie ZOO jest czynne we wszystkie dni roku, zawsze od godziny 9.00. Na terenie ogrodu znajduje się ponad 10 obiektów, które czynią komfortowym zwiedzanie ZOO także i w okresie jesienno-zimowym. Zapraszamy.

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.