„Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”

36. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.

13 grudnia 1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Mając świadomość ogromnego poparcia społecznego dla „Solidarności” i związanego z tym zagrożenia dla swojej pozycji, komuniści postanowili użyć siły i rozprawić się z opozycją. „Solidarność” została zepchnięta do podziemia, a jej przywódcy aresztowani. Władza nie miała skrupułów, by strzelać do stawiających opór. Symbolem zbrodni stanu wojennego stała się masakra w Kopalni „Wujek”.

Brutalne działania reżimu spotkały się ze sprzeciwem wolnego świata. Zapalenie świec w oknach wielu domów na całym świecie stało się znakiem pamięci o walczących o wolność i godność Polakach. Do tego symbolicznego gestu solidarności wezwali wówczas papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan, a płomień wolności rozbłysnął w Watykanie i w Białym Domu.

Instytut Pamięci Narodowej zachęca do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego w ten sam sposób: zapalmy światła wolności w oknach naszych domów w środowy wieczór, 13 grudnia, o godz. 19:30 – w tym samym dniu, w którym 36 lat temu komunistyczna dyktatura usiłowała odebrać Polakom nadzieję.

również po kliknięciu – Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności

Wydarzenia przygotowane przez IPN Oddział w Warszawie na 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

  • Warszawa: 10 grudnia, godz. 16:30, przedstawiciele Oddziału IPN w Warszawie wezmą udział w uroczystości poświęconej osobom więzionym, internowanym i pomordowanym w stanie wojennym w Areszcie Śledczym w Warszawie–Białołęce. Uroczystości objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
  • Ostrołęka: 13 grudnia, godz. 16:00–20:00, w Galerii Bursztynowej będzie działała tajna drukarnia „Solidarności” uruchomiona przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Z pomocą drukarzy będzie można wydrukować antykomunistyczną ulotkę oraz zapoznać się z działalnością podziemnej „Solidarności”
  • Ostrołęka: 13 grudnia, wykład Marcina Łaszczyńskiego (OBEN IPN w Warszawie) „Emil Barchański – najmłodsza ofiara stanu wojennego”, II Liceum Ogólnokształcące im. C.K.Norwida
  • Paryż: 13–16 grudnia, lekcje i warsztaty dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz licealnych pt. „WRON-iec” i „Orła Wrona nie pokona”, Szkolny Punkt Konsultacyjny im. Adama Mickiewicza przy Ambasadzie RP, prowadzenie: dr Anna Maria Adamus, Ewa Dyngosz, Edyta Gula (OBEN IPN w Warszawie)
  • Warszawa: 15 grudnia, zajęcia edukacyjne „Orła Wrona nie pokona”, LXIII Liceum Ogólnokształcące gim. Lajosa Kossutha, prowadzenie: Marcin Łaszczyński (OBEN IPN w Warszawie)
  • Ostrów Mazowiecka: 18 grudnia, zajęcia edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych pt. „WRON-iec” i „Orła Wrona nie pokona”, Ratusz Miejski, ul. 3 Maja 66 (w ramach Przystanku Historia), prowadzenie: Marcin Łaszczyński i Kacper Kempisty (OBEN IPN w Warszawie)

źródło: materiały prasowe

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.