Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W środę, 1 marca 2017 roku w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL obędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji Muzeum przygotowało szereg wydarzeń promujących to ważne święto.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r. z inicjatywy śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, obchodzony jest 1 marca – w tym dniu w 1951 r. zamordowano w więzieniu przy ul. Rakowieckiej przywódców IV Zarządu WiN, z ppłk Łukaszem Cieplińskim ps. Pług na czele. Uczestnicząc w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych symbolicznie oddajemy hołd wszystkim uczestnikom walk o niepodległość Polski podczas antykomunistycznego powstania z lat 1944-1963.

Program wydarzeń

9:00 -14:00 Zwiedzanie historycznej części Aresztu Śledczego przez grupy zorganizowane.

10:00 – Symboliczne otwarcie Głównej Bramy Aresztu Śledczego przez wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego z udziałem Żołnierzy Wyklętych i ich rodzin.

10:00 – 16:00 – Honorowa zbiórka krwi w hołdzie weteranom walk o niepodległość, żołnierzom antykomunistycznego powstania (1944-1963) oraz żołnierzom Wojska Polskiego, uczestnikom misji poza granizcami kraju – pod hasłem: KREW ZA KREW „Oni przelewali krew za Polskę, My oddajemy krew dla nich”.

10:00 – 16:00 – Miasteczko Edukacyjne z udziałem grup rekonstrukcyjnych oraz instytucji popularyzujących wiedzę o historii Polski.

16:00 – Główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z udziałem najwyższych władz państwowych, które odbędą się na ternie Aresztu oraz przed tablicą upamiętniającą pomordowanych w więzieniu w latach 1945-1956.


1 marca 2017
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, ul. Rakowiecka 37

Odnośnik do wydarzenia – klik

Informacje na temat muzeum – klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.