Niedzielne spacery w cyklu: Dyżur Varsavianistyczny

Niedzielne spacery w cyklu: Dyżur Varsavianistyczny
 Czy wiesz, gdzie mieszkasz? Od 10 lipca do 18 września 2016 r., wybierz się na organizowane w każde wakacje niedzielne spacery w cyklu Dyżur Varsavianistyczny. Tego lata poznasz burzliwą historię warszawskich ulic.

10 lipca, 12.00 – ul. Grójecka (Michał Fijka). Zbiórka: skwer przy zbiegu ulic Grójeckiej i Spiskiej
Ulica Grójecka powstała na miejscu starego traktu do Krakowa. Na wysokości dzisiejszego skrzyżowania z ulicą Kaliską wzniesiona została murowana karczma zwana „Ochota”. W 1917 roku otwarto tu nowoczesne jak na ówczesne standardy targowisko – z brukiem, ujęciem wody i kanalizacją zwane „Zieleniakiem”.

17 lipca, 12.00 – ul. Grochowska (Michał Fijka). Zbiórka: przed Kontrkadetrą Matki Boskiej Zwycięskiej (ul. Grochowska 365)
Dawna droga wiodąca do Brześcia. Później ulica zakładów przemysłowych. Przed wybuchem wojny pod nr 224 mieściła się jedna z najlepszych warszawskich piekarni, a w sierpniu 1977 roku pod nr 207 stanął dumnie Universam Grochów.

24 lipca, 12.00 – Plac Konstytucji (Martyna Obarska). Zbiórka: pod neonem siatkarki na pl. Konstytucji
Serce Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej sztandarowej inwestycji Warszawy okresu realizmu socjalistycznego. Od schyłku lat 50. na dachu MDM-u świeciły duże neony. To tu w 1960 roku Andrzej Wajda nakręcił pierwszą scenę „Niewinnych czarodziejów”. Nazwa placu odwołuje się do konstytucji uchwalonej 22 lipca 1952.

31 lipca, 12.00 – ul. Świętokrzyska (Michał Fijka). Zbiórka: ulica Świętokrzyska, wylot ulicy Kubusia Puchatka
Dawniej cześć folwarku należącego do księży misjonarzy z kościoła św. Krzyża. Od niego wzięła się nazwa ulicy, Świętokrzyska. U zbiegu ulicy i placu Napoleona w latach 30 wybudowano 16-piętrowy wieżowiec, wówczas najwyższy budynek w Polsce i drugi w Europie. W latach 60 u zbiegu Świętokrzyskiej i Emilii Plater wzniesiono blok zwany „Igrekiem” lub „Wiatrakiem”.

7 sierpnia, 12.00 – Al. Jerozolimskie (Marta Szczeblewska). Zbiórka: Pod salonem „Empik” przy Al. Jerozolimskich
Nazwa ulicy pochodzi od istniejącego w XVIII wieku na zachód od obecnego placu Zawiszy osiedla żydowskiego „Nowa Jerozolima”. Pierwsze kamienice zaczęły tu powstawać w latach 50. XIX wieku. Po wojnie stanęły tu m.in. „perła na szynach”, Dom Partii i Centralny Dom Towarowy (CDT) – symbol architektury powojennego modernizmu.

14 sierpnia, 12.00 – ul. Puławska (Marta Szczeblewska). Zbiórka: Pod Cafe Nero na pl. Unii Lubelskiej
Nazwa pochodzi od miasta Puławy. W okresie okupacji niemieckiej ulica nosiła nazwę Feldherrnallee, czyli Aleja Dowódców (1941–1945). W 1962 na ulicy Puławskiej 2, w miejscu dawnego stawu, otwarto pierwszy w Polsce sklep samoobsługowy Supersam, będący również jednym z najwybitniejszych osiągnięć modernizmu w Polsce.

21 sierpnia, 12.00 – ul. Marszałkowska (Piotr Skowroński). Zbiórka na skwerze im. J. Kaczmarskiego, między Klonową a Puławską
Ulica była początkowo zabudowana dworkami otoczonymi polami i ogrodami. W okresie międzywojennym należała do najruchliwszych ulic miasta. Po wojnie zyskała przydomek „parterowej”. W latach 60. powstał przy niej zespół 23 budynków mieszkalnych i handlowo-usługowych tworząc „Ścianę Wschodnią”, najbardziej prestiżową realizację warszawską lat 60. w 2003 wpisaną na listę dóbr kultury współczesnej.

28 sierpnia, 12.00 – ul. Wolska (Patrycja Jastrzębska). Zbiórka na rogu ulic Chłodnej i Towarowej
Nazwa ulicy pochodzi od wsi Wielka Wola. Była to główna droga prowadząca z Warszawy na Zachód. Jej końcowy odcinek wchodził w skład ważnego założenia urbanistycznego – Osi Saskiej. Przed wojną była to najważniejsza ulica tej części miasta. To tutaj powstawały najwyższe i najładniejsze wolskie kamienice, które w nieznacznej liczbie przetrwały do dziś. Tutaj także mieści się najpiękniejszy na Woli renesansowy Pałacyk Branickich, dawnych właścicieli wsi Wielka Wola i Czyste.

4 września, 11.00 – ul. Karowa (Ryszard Mączewski). Zbiórka na rogu ulic Dobrej i Karowej po stronie skweru Stanisława Jankowskiego „Agatona”.
To wózki, zwane karami dają początek nazwie ulicy. Zwożą one miejskie nieczystości do osadników nad brzegiem Wisły. W roku 1855 wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia staje brama z wodotryskiem – pierwszy symbol ulicy. Pod koniec XIX w. pod Karową powstaje wielka komora przelewowa, a na początku XX w. wiadukt w kształcie ślimaka.

11 września, 16.00 – Plac Bankowy i okolice (Piotr Wierzbicki). Zbiórka na rogu ulic Elektoralnej i Przechodniej.
Plac powstał w 1825 roku, został zaprojektowany przez Antonio Corazziego wraz z budynkami ważnych instytucji Królestwa Polskiego: Giełdy i Banku Polskiego, Ministerstwa Skarbu i Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Plac Bankowy został zniszczony podczas II wojny światowej. Po wojnie, choć pałace odbudowano, to placowi nadano nowy kształt i umieszczono na nim pomnik Feliksa Dzierżyńskiego, twórcy radzickiej bezpieki, a sam plac nazwano jego imieniem. W latach 70. zaczął powstawać wieżowiec, którego potwornie długi czas budowy spowodowany był rzekomo klątwą rabina.

18 września, 16.00 – Plac Powstańców Warszawy (Piotr Wierzbicki). Zbiórka na placu Emila Młynarskiego, parking między ulicami Moniuszki a Sienkiewicza
Od 1839 roku Plac Dzieciątka Jezus, od 1870 plac Warecki. W 1921 roku w setną rocznicę śmierci Napoleona Bonapartego plac otrzymał nazwę plac Napoleona, a na placu postawiono jego pomnik. Na początku lat 30. stanął tu supernowoczesny wieżowiec towarzystwa ubezpieczeniowego Prudential. Po 1945 placu nie odbudowano praktycznie w przedwojennej formie a Prudential, który przystrojono w socrealistyczny kostium jako hotel Warszawa. W 1957 roku nadano mu nazwę Plac Powstańców Warszawy.

Wstęp wolny

Odnośnik do wydarzenia na FB

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*