„Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj swój rower”.

„Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj swój rower”.

Akcja trwa od 2010 roku, a jej celem jest ograniczenie ryzyka kradzieży sprzętu. Dzięki unikatowemu oznaczeniu, po odnalezieniu roweru przez policję, będzie można udowodnić, że pochodzi on z kradzieży oraz odnaleźć właściciela. 

Do znakowania rowerów stosuje się specjalne elektryczne urządzenie zwane „engrawerem”, którym „pisze się” jak długopisem po znakowanej powierzchni, nanosząc niepowtarzalny kod, składający się z liter i cyfr. Każdy oznakowany rower zostanie również opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną.

Mikroudarowa technologia engrawera pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania i jest tak trwała, że próba jego starcia powoduje zmiany w strukturze materiału. Tak więc całkowite usunięcie napisu bez pozostawienia śladów jest niemożliwe.

Oznakowanie roweru jest bardzo proste. Wystarczy z rowerem, dowodem osobistym i dowodem kupna (paragon, faktura, umowa kupna) przyjść do najbliżej jednostki policji. Tam rower zostanie oznakowany w trzech miejscach na ramie roweru pod kierownicą, na ramie przekładni sprzężonej z przekładnią i na przednim widelcu. Właścicieli bardzo drogiego sprzętu zachęcamy do dodatkowego oznakowania na sztycy siodełka i kierownicy oraz na obręczach kół.

Przed znakowaniem zostanie wypełniony elektroniczny formularz zgłoszeniowy w celu wygenerowania przez system niepowtarzalnego kodu. Wygrawerowany numer zostanie wprowadzony do policyjnej bazy danych. Każdy grawerowany rower ma inny numer, który umożliwia także ustalenie jednostki, w której został oznakowany.

Pamiętaj:

  • kształt cyfr musi być taki, aby każda ich przeróbka była wyraźnie widoczna, a ich wysokość nie powinna przekraczać 7 mm,
  • nie dopuszcza się ponownego znakowania elementów oznakowanych oraz przerabiania naniesionych wcześniej numerów,
  • należy uzupełnić brakujące oznakowania, np. w przypadku wymiany elementów powinno być wykonane tą samą technologią.

Na wyposażeniu stołecznych jednostek policji znajdują się 82 engrawery zakupione przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy za przeszło 10 tys. zł. 

Działania prowadzone są na terenie jednostek organizacyjnych Komendy Stołecznej Policji w ramach Programu zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli m.st. Warszawy na lata 2016 – 2021 pn. „Bezpieczna Warszawa”.

Lista miejsc, gdzie można wygrawerować rower znajduje się w załączonej poniżej ulotce.

Termin znakowania ustala się po uprzednim kontakcie telefonicznym z odpowiednią Komendą Rejonową Policji.

źródło: http://bezpieczna.um.warszawa.pl/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.