Muzyka Żydów Sefardyjskich – koncert Marina Toshich Ensemble

Muzyka Żydów Sefardyjskich – koncert Marina Toshich Ensemble.Pod koniec XV wieku, na mocy dekretów królów Hiszpanii i Portugalii, Żydzi musieli opuścić Półwysep Iberyjski. Wielu z nich osiedliło się w Afryce Północnej, na południu Europy i na Bliskim Wschodzie. Ich potomkowie do dziś nazywają się Sefardyjczykami (od hebrajskiego Sfarad – Hiszpania). 
Marina Toshich z zespołem zagra piosenki i utwory Żydów sefardyjskich oraz zaśpiewa w języku ladino. Nie zabraknie też odniesień do pokrewnych stylów muzycznych Bliskiego Wschodu.

Marina Toshich urodziła się w Sarajewie. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Od wielu lat mieszka w Izraelu, gdzie ukończyła studia w Jerozolimskiej Akademii Muzycznej im. Rubina na Wydziale Muzyki Arabskiej i Bliskowschodniej. 
Marina śpiewa, komponuje i aranżuje. Jej wiodącym instrumentem jest bliskowschodnia lutnia oud. Gra w zespole Oud in The Middle West; współpracuje też z najwybitniejszymi muzykami w Izraelu i współtworzy takie zespoły jak The New Andalusian Orchestra czy Golha. Jest cenionym pedagogiem i autorką podręcznika do nauki gry na oud. W roku 2017 została przewodniczącą Israeli Women Composers Forum. 

Na scenie Marinie będą towarzyszyć: 
Jacob Miron urodził się w Izraelu, w rodzinie Żydów z Iraku. Gra na instrumentach dętych. Specjalizuje się w muzyce bliskowschodniej i klezmerskiej. Współpracuje z najlepszymi muzykami w Izraelu. Jest solistą Andalusian Orchestra Ashdod. Koncertował m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku i w paryskiej Olympii. 

Adam Rozenman urodził się w Polsce, w dzieciństwie wyjechał do Izraela. Do Polski wrócił 20 lat temu. Gra na instrumentach perkusyjnych afro-kubańskich, brazylijskich i bliskowschodnich. Współtworzy zespoły 3275kg Orchestra, Tańce Snu, Stilo i inne. 

Koncert jest częścią cyklu muzycznych spotkań „Wszystkie dźwięki Azji. Na muzycznych szlakach Bliskiego i Dalekiego Wschodu”, prezentującego różne tradycje muzyczne regionu i promującego wystawę stałą „Strefy dźwięków”.

13 października 2017, godz. 18:00

Muzem Azji i Pacyfiku, ul. Solec 20

Wstęp: 30 i 25 zł
Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o punktualne przybycie.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.