Maraton filmowy: „Oglądając Marzec ’68”

Maraton filmowy: „Oglądając Marzec ’68”.

W 50. rocznicę Marca ’68, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego zaprasza na pokaz filmów opowiadających o zderzeniu z bezdusznością systemu i tragicznymi następstwami marcowych wydarzeń dla protestujących studentów, ludzi kultury i Żydów pochodzenia polskiego.

Rok 1968. Władza komunistyczna decyduje o zdjęciu z afisza „Dziadów” Dejmka. Studenci wychodzą na ulicę. Władysław Gomułka nazywa protestujących „wrogami Polski Ludowej”, sugeruje ich „żydowskie pochodzenie”. Rozpoczynają się brutalne represje wobec studentów i pełna oszczerstw kampania antysemicka, w wyniku której Polskę opuszcza kilkanaście tysięcy Żydów.

Każdy z filmów zostanie poprzedzony wprowadzeniem wygłoszonym przez:
– dr hab. Katarzynę Taras
– Wojciecha Saramonowicza

MIEJSCE: KINOTEKA w PKiN

GODZINY SEANSÓW:
„Sanatorium pod klepsydrą” (1972), reż. Wojciech Has – 13.00
„Indeks” (1977), reż. Janusz Kijowski – 15.15
„Marcowe migdały” (1989), reż. Radosław Piwowarski – 17.10
„Różyczka” (2010), reż. Jan Kidawa-Błoński – 19.00

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI DOSTĘPNE W KASACH KINA OD 2 marca 2018


„Sanatorium pod klepsydrą” (1972), reż. Wojciech Has

Józef odwiedza sanatorium doktora Gotarda, gdzie znajduje się jego zmarły przed laty ojciec – teraz przebywający w krainie wyobraźni. Mężczyzna powraca do świata z dzieciństwa, małego żydowskiego miasteczka, pierwszych przyjaźni i miłości. W adaptacji opowiadania Schulza Wojciech Has zawarł aluzje do wydarzeniach 1968 roku i pokazał jak znaczącą i integralną częścią polskiej kultury była kultura żydowska.

„Indeks” (1977), reż. Janusz Kijowski

[Film z zasobów Filmoteki Narodowej]

Koniec lat 60. Józef Moneta interweniuje w sprawie kolegów skreślonych z listy studentów. Konflikt z władzami uczelni przypłaca wyrzuceniem z wydziału. Rozpoczyna pracę jako robotnik, jednocześnie pisząc utwory komentujące otaczającą go rzeczywistość. Jego sytuacja materialna coraz bardziej się pogarsza. Opowieść o konformacji jednostki z brutalnym system władzy.

„Marcowe migdały” (1989), reż. Radosław Piwowarski

Rozpoczęta w marcu nagonka antysemicka dociera do małego Lublimia. Dyrekcja szkoły nakazuje uczniom dołączyć do protestów przeciwko „wichrzycielom”. Następnego dnia Ola zostaje zbita przez ojca, funkcjonariusza UB. Tomasz wiesza w szkolnej gablocie zdjęcie, na którym widać ślady pobicia. Grozi mu za to wyrzucenie ze szkoły, jednak jego przyjaciel Marcel bierze winę na siebie. Chłopiec zdaje sobie sprawę, że z powodu żydowskiego pochodzenia i tak będzie musiał wyjechać z Polski. Przedstawienie wpływu Marca na pokolenie dorastające pod koniec lat 60.

„Różyczka” (2010), reż. Jan Kidawa-Błoński

Zwerbowana przez swojego kochanka Kamila Sakowicz, rozpoczyna współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa. Celem inwigilacji staje się pisarz Adam Warczewski. Kobieta wdaje się z nim w romans, raportując jednocześnie o jego poglądach i kontaktach. Tymczasem zdjęcie z afisza „Dziadów” wzbudza gwałtowany sprzeciw środowiska literackiego. Warczewski występuje przeciwko rządowej cenzurze. Historia inspirowana m.in. małżeństwem pisarza Pawła Jasienicy i jego żony Zofii O’Bretenny.

źródło: https://obnt.pl/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.