Kobiety Woli: Hanka Ordonówna

UDOSTĘPNIJ
  • 6
  •  
  •  
  •  

Kobiety Woli: Hanka Ordonówna,

16 listopada 2017 roku, o godz. 17.30 w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 10 przy ul. Wolskiej 75, czyli jednej z filii Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola m. st. Warszawy odbędzie się spotkanie poświęcone Hannie Ordonównie. To jedno z trzech spotkań poświęconych kobietom Woli.

Ordonka, czyli Maria Anna Tyszkiewicz (z domu Pietruszyńska) to jedna z największych przedwojennych polskich gwiazd kina, sceny i kabaretu. Występowała w kabarecie Stańczyk oraz słynnym Qui Pro Quo, a jej kariera nabrała ogromnego tempa dzięki Fryderykowi Járosy’emu. Do jej największych przebojów należały piosenki „Miłość ci wszystko wybaczy” i „Na pierwszy znak”. Otworzyły jej drogę do światowej kariery – z powodzeniem koncertowała w Atenach, Bejrucie, Kairze, Rydze, Paryżu, Berlinie, Wiedniu i Stanach Zjednoczonych.

Urodziła się na Woli i w tej dzielnicy spędziła całe dzieciństwo. Mieszkała w kamienicy przy Żelaznej 68, niedaleko której z inicjatywy fundacji Klamra oraz Stowarzyszenia Inicjatyw Kobiecych OPP powstał mural upamiętniający artystkę. Mimo sukcesów artystycznych na całym świecie, nie zapomniała o swoim pochodzeniu. Zawsze angażowała się w pomoc innym – organizowała m.in. pomoc dla osieroconych dzieci.

Projekt „Kobiety Woli” Stowarzyszenia Inicjatyw Kobiecych OPP ma na celu upamiętnienie trzech kobiet związanych z Wolą – Ireny Sendlerowej, Adiny Blady-Szwajger oraz właśnie Ordonki. To okazja, aby poznać życiorysy wyjątkowych kobiet oraz przyjrzeć się bliżej historii polskiej kultury.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.