Kawaleryjskie Mistrzostwa Polski „Militari”

Kawaleryjskie Mistrzostwa Polski „Militari”.

W dniach 22-24 września 2017 roku na Torze Wyścigów Konnych Służewiec odbędą się Mistrzostwa Polski Militari.

Program:

22 września 2017:

  • ujeżdżenie
  • przegląd mundurowy
  •  próba terenowa

23 września 2017:
 
skoki przez przeszkody


24 września 2017:

  • władanie szablą
  • władanie lancą
  • dekoracja

Historia

Konne Mistrzostwa Armii – powszechnie, nieoficjalnie nazywane Militari – były najważniejszymi wojskowymi zawodami sportowymi w dwudziestoleciu międzywojennym. Inicjatorem ich wprowadzenia do wojska na stałe był por. Tadeusz Daszewski, który w 1922 roku w swoim majątku w Nowa Wieś organizował „Cross Country” a także pierwszy „Championat pułków w terenie”, przygotowując bardzo szczegółowe regulaminy poszczególnych konkurencji. Bezpośrednio z „Championatu” wywodziły się zorganizowane rok później pierwsze Konne Mistrzostwa Armii, ustalone przez ówczesnego szefa Departamentu II Jazdy Ministerstwa Spraw Wojskowych gen. bryg. Eugeniusza Śląskiego za najważniejsze zawody hipiczne Armii.
Mistrzostwa Militari odbywały się nieprzerwanie w latach 1923-1939, stopniowo stając się bezapelacyjnie
najbardziej prestiżowymi zawodami w całym polskim wojsku. Brali w nich udział tylko oficerowie w tamtymczasie należący to elit społecznych Rzeczpospolitej, startując na własnych lub pułkowych koniach. Okres II Rzeczpospolitej był czasem, w którym formacje kawaleryjskie wiodły niepodzielny prym. W Wojsku Polskim były 3 pułki szwoleżerów, 27 pułków ułanów, 10 pułków strzelców konnych, 14 dywizjonów artylerii konnej oraz kilkanaście stale reformowanych pułków Korpusu Ochrony Pogranicza. Każdy z tych oddziałów na Militari wystawiał swoją reprezentację, składającą się z 4 oficerów.
Uczestnicy Mistrzostw Militari, oprócz ogromnego prestiżu wywalczonego w 3-dniowych zmaganiach, podnosili również dzięki nim swój poziom wyszkolenia i taki był właśnie nadrzędny cel organizatorów.

Kawaleryjskie Mistrzostwa Polski Zawody Militari

Dziś kilkadziesiąt lat po ostatnich Mistrzostwach Armii kawalerzyści ochotnicy z oddziałów kultywujących tradycje poszczególnych pułków kawalerii II Rzeczpospolitej znów spotykają się w eliminacjach Kawaleryjskich Mistrzostw Polski, organizowanych przez Federację Kawalerii Ochotniczej, by prezentować swoje umiejętności we wszystkich siedmiu konkurencjach zawodów. Na wzór przedwojennych zawodów najpierw w całym kraju odbywają się eliminacje, a później najlepsi z zawodników ścierają się w Finałach, w ostatnich latach organizowanych na Legi-Kozielskiej w Warszawie. W tym roku mamy niebywałą przyjemność zaprosić Państwa na Finały na Tor Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu.

Przebieg Mistrzostw Militari
Dziś dokładnie tak jak przed wojną kawalerzyści ochotnicy rywalizują ze sobą w siedmiu konkurencjach:
1. ujeżdżanie – wykonanie określonych figur na maneżu,
2. skoki – pokonanie parkuru,
3. próba terenowa (cross) – pokonanie ponad 3-kilimetrowej trasy pełnej przeszkód terenowych takich
jak rowy z wodą, powalone kłody, urwiska i nasypy
4. przegląd mundurowy
5. strzelanie z konia
6. władanie szablą
7. władanie lancą – kawalerzyści pokonują tor, na którym muszą ciąć łozy, przepoławiać arbuzy i
obalać pozorniki imitujące wroga, wszystko to miało kiedyś charakter przygotowania bojowego
jeźdźców.

źródło: materiały prasowe

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.