IV Święto Kolonii Wawelberga

IV Święto Kolonii Wawelberga.

27 maja 2018 roku zapraszamy na wspaniały koncert z okazji 120-lecia powstania Kolonii Wawelberga.

Wystąpią:
Bester Quartet, Maria Sadowska, Katarzyna Dąbrowska, Adrian Łabanowski, Aleksandra Pisula, Sylwia Najah, Rafał Fudalej, Viva El Cajon, Siesta Trio, STAYnia Międzypokoleniowy Klub Piosenkowy.

W 120. Rocznicę rozpoczęcia budowy kolonii pragniemy przypomnieć jej historię i idee jakie przyświecały powstaniu tego miejsca.
Chcemy jednocześnie upowszechnić wiedzę o najważniejszym dziele Hipolita Wawelberga – utworzonej w 1895 roku – Szkole Technicznej im. Hipolita Wawelberga i Stanisława Rotwanda, która miała wielki wpływ na przyszły rozwój Polski.
Dzięki temu wizjonerskiemu projektowi w dniach odzyskania niepodległości Polska dysponowała liczną grupą świetnie wykształconych inżynierów i techników, którzy stanęli w awangardzie nowo powstałej armii polskiej, licznie wsparli najważniejsze dla nowej Polski – budowy portu i miasta Gdynia czy Centralnego Okręgu Przemysłowego. To technicy i inżynierowie tej wyjątkowej szkoły – „Wawelbergczycy” jak mówili o sobie – budowali Polskę, która podniosła się z niedoli zaborów, a później gdy nadeszły trudne wojenne czasy bronili jej, poświęcając często swoje życie.
Wielu absolwentów tej szkoły to wybitne i zasłużone dla naszego kraju postacie historyczne, takie jak dowódca AK Stefan Rowecki ps. Grot, bohaterowie „Kamieni na szaniec”, Kazimierz Leski, piloci polskich dywizjonów lotniczych w Anglii, czy członkowie słynnej grupy dywersyjnej „Wawelberg” podczas III Powstania Śląskiego.

Wybudowane sto dwadzieścia lat temu budynki „Kolonii Wawelberga”, to najstarsze istniejące osiedle mieszkaniowe w Warszawie, zlokalizowane między ulicami Górczewską 15, 15 A i Wawelberga 3. Pierwotnie Górczewska 11.Powstało z myślą o robotnikach z warszawskiej Woli. Na osiedlu uczciwi, niezamożni ludzie nie tylko znajdowali tani dach nad głową, ale też zostawali objęci bogatym programem społecznym. W Kolonii działała szkoła, przedszkole, przychodnia lekarska, która oferowała szczepienia i wizyty domowe lekarza, łaźnie i pralnie. Był to pierwszy w Polsce projekt pomocy mieszkaniowej, wyjątkowy projekt społeczny i architektoniczny. 
Wawelbergowie wierzyli, że wspólne zamieszkanie rodzin o różnej religii i poglądach zatrze antagonizmy społeczne i rasowe.

W tym roku Święto Kolonii uświetni koncert zespołu światowej sławy BESTER QUARTET.
W bramach można będzie zobaczyć wystawę historyczną fotografii przygotowaną we współpracy z DSH. 

ZAPRASZAMY DZIECI NA LICZNE ATRAKCJE.
Pokazy tańca, Symulator lotu szybowcem, Klocki Moovie.
Warsztaty streetartowe.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie spektakl „O czym śniła Estera” na podstawie baśni i sentencji Nachmana z Bracławia, specjalnie przygotowany i wyreżyserowany przez Joannę Grabowiecką, w obsadzie: Sylwia Najah, Aleksandra Pisula, Rafał Fudalej, śpiew na żywo Maria Sadowska, muzyka: Adrian Labanowski.

Podczas święta odbędzie się II Warszawska Parada Rowerowa. Paradę zakończy konkurs na stylizację. Kolorem wiodącym tegorocznego święta jest niebieski.

Projekt realizowany dzięki Inicjatywie Lokalnej w dzielnicy Wola M.St. Warszawy.
Organizator:
Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga.

Partnerzy:
Wolskie Centrum Kultury, DSH,
Polin, Muzeum Powstania Warszawskiego, Fundacja Opor,
Fundacja Klamra.

https://www.facebook.com/events/1815432388753332/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.