Hala Gwardii w Warszawie. Miejskie targowisko, miejsce spotkań i kulturalnych wydarzeń

Hala Gwardii w Warszawie. Miejskie targowisko, restauracje i miejsce kulturalnych wydarzeń.

29 września 2017 roku, o godz. 8.00 odbędzie się otwarcie Hali Gwardii – nowego miejsca na zakupowej i kulinarnej mapie Warszawy. Nowi operatorzy Hali Gwardii po 125 latach od momentu pierwszego otwarcia obiektu przywracają warszawiakom historyczne miejsce zakupów i rodzinnych spotkań. Hala Gwardii to połączenie pod jednym dachem tradycyjnego targu z dobrej jakości żywnością i produktami regionalnymi, lokalami gastronomicznymi oraz specjalistycznymi sklepami kulinarnymi. Hala zostaje oddana warszawiakom po zaledwie 4 miesiącach od momentu podpisania umowy najmu.

Targ, jedzenie, kultura – idea

Koncepcja i oferta nowo otwartej Hali oddaje klimat kultowych obiektów na świecie, które łączą ze sobą rolę targu i miejsca kulturalno-integracyjnego. Są to m.in. lizbońskie czy Mercado Boqueria w Barcelonie. Projekt architektoniczny nowej hali przygotowała znana i ceniona warszawska pracownia architektoniczna „Bulanda, Mucha – Architekci”. Hala Gwardii łączy przestrzeń dla pasjonatów dobrego jedzenia i działalności kulturalnej w jednym obiekcie. W nowej Hali Gwardii nie zabraknie przestrzeni targowej z wysokiej jakości żywnością. Szczególną uwagę warszawiaków zdobędzie strefa gastronomiczna, w której na oczach gości gotować będą doświadczeni szefowie kuchni. W menu znajdą się różnorodne, zdrowe i dostosowane do każdej kieszeni potrawy. Hala Gwardii to także oferta kulturalna, która ma stanowić mocny filar działalności obiektu oraz miejsce, które będzie odwoływać się do historii i chwil triumfu polskich bokserów, którzy właśnie w Hali Gwardii pod okiem trenera Feliksa „Papy” Stamma zwyciężali z najlepszymi.

Targ pełen produktów

Targ w Hali Gwardii jest propozycją uzupełniającą do obecnie dostępnej oferty kupców handlujących „pod chmurką” w okolicy Hali Mirowskiej. Na targu pojawią się produkty od bezpośrednich wytwórców, którzy stawiają na wysokiej jakości żywność lokalną i ekologiczną oraz odpowiedzialną uprawę i hodowlę. W ofercie targowiska nie zabraknie strefy z produktami EKO, żywności bezglutenowej i wegańskiej. Kupimy tu owoce i warzywa, grzyby, sery, wina, wyroby garmażeryjne, ryby, owoce morza, pieczywo, słodkie i wytrawne wypieki, słodycze, lody, miody, przetwory i oliwy. Znajdziemy też stoiska, na których będzie można nabyć specjały kuchni świata, produkty rękodzielnicze i kosmetyki wegańskie.

Stoiska targowe zostały zaprojektowane zgodnie z jednolitą estetyką obiektu, aby harmonijnie współgrać z pozostałą architekturą budynku. Stapiają się w całość, nie tracąc nic z indywidualności poszczególnych wystawców.

Wielka wspólna jadalnia

W przestrzeni Hali działać ma również strefa kulinarna, w której będzie można spróbować specjałów przygotowywanych na oczach gości przez szefów kuchni. Strefa kulinarna Hali będzie mieściła 25 stanowisk gastronomicznych i specjalistycznych sklepów kulinarnych. Do współpracy zostali  zaproszeni doświadczeni restauratorzy i szefowie kuchni, ale także młodzi twórcy nowych koncepcji w dziedzinie jedzenia.


W Hali Gwardii znajdziemy dania przybliżające smaki świata i inspirowane różnymi kuchniami. Pojawi się też kuchnia polska, w tym bar mleczny. W Hali znajdą się koncepty wegańskie, lokale specjalizujące się w diecie dla sportowców i oferujące posiłki dietetyczne.

Każdy z klientów Hali będzie mógł wybrać pomiędzy ofertami z ponad 20 stoisk i zamówić ulubione danie przy kontuarze, a następnie swobodnie wybrać miejsce na hali, gdzie znajdą się stoły i ławy, wspólne dla wszystkich restauracji i barów. Przewiduje się kilkaset miejsc siedzących. Będzie to zatem idealne rozwiązanie zarówno dla osób, które chcą zjeść indywidualnie, jak i w większym gronie przyjaciół z różnymi upodobaniami kulinarnymi.

Wśród lokali i specjalistycznych sklepów kulinarnych znajdą się: Bar Nie Tylko Mleczny, Brasil on the plate, Chinkali & Pielmieni, Chmiel Cafe, DESEO Patisserie & Chocolaterie, Dogidog, Fiesta i Siesta, FLAMM, JUSHI, Kiełba w Gębie, Krowarzywa, Melt Cheeeese & Wine, Run Vegan Bistro, Shiso Noodle Bar, Tel Aviv Urban Food, Tikka Masala Restauracja Indyjska, Warburger, Madeira Ryby i Owoce Morza, Salon Beefshop.pl, ANCYPO Tradycyjne Przysmaki z Podlasia, Wine Corner, Bokeh Kawa i Wino, Piwna Gwardia, Perfect Diet, Lodziarnia Akwarium, San Escobar, Szakszuka, Pizza Lunga, Inne Beczki, Portugalia Gourmet i działająca na antresoli Brasserie Smak.

 

Brasserie Smak to jedyny lokal w Hali działający z obsługą kelnerską. Brasserie to także bar z fortepianem legendarnej marki Steinway. To tu wieczorami będą organizowane minikoncerty, których będzie można posłuchać siedząc w otoczeniu mebli vintage z wyrobki.pl, pracowni zajmującej się renowacją i redesignem mebli z lat 1930-1970 r. Stąd roztacza się najlepszy widok na halę.

Miejsce spotkań warszawiaków

Poza funkcją handlowo-gastronomiczną Hala Gwardii ma pełnić także rolę centrum kultury i miejsca integrującego mieszkańców Warszawy. W programie Hali Gwardii pojawią się różnorodne wydarzenia kierowane do różnych grup wiekowych, imprezy okolicznościowe i animacje kulturalne. Będzie działać nowa księgarnio-galeria Fundacji Bęc Zmiana, Bęc: książki i rzeczy, która oprócz działania księgarni, ma w planach program inspirowany lokalnym kolorytem, skierowany do różnych grup odbiorców. Będzie o architekturze, teraźniejszości i przyszłości miasta, dizajnie, sporcie i sztuce – z perspektywy badaczy, znawców i entuzjastów.

Na powierzchni 12m2 księgarnio-galerii Bęc: książki i rzeczy zgromadzono wybór najważniejszych publikacji związanych z architekturą i przestrzenią miejską, sztuką, fotografią oraz dizajnem.

Dzieci w Hali Gwardii

W przestrzeni Hali będzie działać stała strefa zabawy – Mała Kwiaciarnia Grafiki, w której rodzice będą mogli na czas robienia zakupów zostawić najmłodsze dzieci pod opieką animatorów. To miejsce, w którym dzieci mogą spędzić czas w przestrzeni pobudzającej wyobraźnię, a także sala zabaw kreatywnych inspirowana dziełami sztuki współczesnej, które bawią się formą i złudzeniem optycznym.

Dzieła, których doznawanie i oglądanie sprawia widzowi przyjemność i zachęca do interakcji. To dobry początek do zabawy sztuką. W Małej Kwiaciarni Grafiki zastosowano materiały, których standardowe przeznaczenie często bywa inne. Gdzie mała przestrzeń okazuje się wielka. Gdzie można dotykać i doznawać, ruszać i przestawiać. W Małej Kwiaciarni Grafiki oprócz warsztatowni dla młodych i młodszych, co sobotę będziemy drukować sitem specjalnie zaprojektowane wzory dla każdego.

Boks w Hali Gwardii

Fundacja im. Feliksa Stamma, założona przez Paulę Stamm, prawnuczkę legendarnego trenera, dba o upamiętnienie historii polskiego pięściarstwa i utrwalenie pamięci o swoim Patronie Feliksie Stammie. Przy wsparciu Fundacji w przestrzeni nowej Hali Gwardii powstała wielka wystawa dawnej fotografii mistrzów i ikon tej dyscypliny pt. „Historia Polskiego Boksu”. W porozumieniu z operatorami Hali Fundacja ustawiła ring olimpijski, na którym planuje realizować aktywności bokserskie pod okiem Jerzego Rybickiego, Mistrza Olimpijskiego, jako trenera.

Najważniejszym jednak projektem jest otwarcie pierwszego w Polsce Muzeum Boksu z Izbą Pamięci wybitnego trenera wszechczasów „Papy” Stamma. Powstanie Muzeum Boksu właśnie w Hali Gwardii nie jest przypadkowe. To tu w roku 1953 odbyły się słynne na cały świat X Mistrzostwa Europy w boksie, które były największym powojennym sukcesem sportowym Polski. Ponadto już w przyszłym roku Fundacja planuje postawienie w pobliżu Hali Gwardii pomnika niezapomnianego przez Polaków Feliksa „Papy” Stamma.

Historia miejsca

Hala Mirowska i Hala Gwardii wybudowane w latach 1899-1902 stały się na długo największymi obiektami handlowymi w Warszawie. Umożliwiały lepszą organizację handlu i podniesienie warunków higienicznych sprzedaży dzięki przeniesieniu jej z otwartej przestrzeni do zamkniętych pomieszczeń. Stragany i sklepy były wynajmowane indywidualnym przedsiębiorcom, sprzedawano
w nich produkty spożywcze oraz przedmioty związane z gospodarstwem domowym. Po drugiej wojnie światowej Hala Gwardii służyła jako tymczasowa zajezdnia autobusowa, a po przekazaniu klubowi Gwardia Warszawa, stała się centrum polskiego boksu. To tu, pod okiem legendarnego Trenera Feliksa „Papy” Stamma polscy pięściarze trenowali i wygrywali międzynarodowe mecze bokserskie oraz odnieśli historyczny sukces podczas Mistrzostw Europy w Boksie w 1953 roku.

źródło: materiały prasowe


GODZINY OTWARCIA HALI GWARDII:

Piątek i sobota

• Targ – 8.00-17.00

• Strefa śniadań – od 8.00

• Sklepy i strefa gastronomiczna – 11.00-1.00

• Smak Brasserie – 8.00-1.00


Niedziela

• Targ – 9.00-17.00

• Strefa śniadań – od 9.00

• Sklepy i strefa gastronomiczna – 11.00-23.00

• Smak Brasserie – 9.00-23.00

Hala Gwardii, plac Żelaznej Bramy 1

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.