GALA IX festiwalu Edukino w Muzeum Narodowe w Warszawie

 14 listopada 2018 roku w Muzeum Narodowe w Warszawie odbędzie się GALA IX festiwalu Edukino.

PROGRAM

godz. 10.15

projekcje filmów nagrodzonych i wyróżnionych na IX Festiwalu Filmów Edukacyjnych EDUKINO 2018

Festiwal realizuje Fundacja Innowacji Społeczno Kulturalnych przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Narodowego w Warszawie i WCIES.

10.15  RODZINNE PRZEBOJE  reż. Darek Regucki, prod. Wydawnictwo Rubikon / 30 min

10.45  PAPIEROSY I E-PAPIEROSY  reż. Marcin Wołkowicz, prod. Multieducatio.pl / 15 min

11.00  PRZYSIĘGA KOŚCIUSZKI NA RYNKU W KRAKOWIE reż. Marek Brodzki, prod. WFDiF / 20 min

11.20  AMERYKAŃSKI SEN  reż. Marek Skrzecz, prod. Studio Munka / 26 min

11.50  DROGA DO KRÓLESTWA  reż Zdzisław Cozac, prod. Media Promocja / 45 min

12.40  ŚWITEZIANKA reż. Julia i  Mai Bui-Ngoc,  prod. Bui film / 18 min

 

13.00  Uroczyste wręczenie Złotych Koperników, Nagród Ministra Kultury i wyróżnień

 

13.45 OSTATNI KLEZMER reż. Janusz Majewski,  prod. WFDiF / 45 min

14.30 STEFAN STARZYNSKI. ŚLEDZTWO  UMORZONO  reż. H. Etemadi, prod. H Etemadi / 60 min

15.45 GRUSS AUS OPPELN   reż. Alicja Schatton, prod. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim / 33 min

 

KINO MUZ / WSTĘP WOLNY / WIĘCEJ INFORMACJI O FESTIWALU NA edukino.pl

 

O FILMACH

 

RODZINNE PRZEBOJE w reżyserii Darka Reguckiego, producent: Wydawnictwo Rubikon / zwiastun filmowy

Tytuł obejmuje pięć krótkich filmów prezentujących trudne sytuacje z jakimi często musi sobie radzić  młodzież. Niełatwo jest przeciwstawić się rówieśnikom gdy chce się być przez nich akceptowanym. Kiedy można dostosować się do grupy, a kiedy trzeba być wiernym własnym odczuciom? Jak być asertywnym? W jaki sposób odważnie odmówić żeby nie wyjść na mięczaka? Film pokazuje jak można asertywnie bronić się przed presją ze strony kolegów i koleżanek.

 

PAPIEROSY & E-PAPIEROSY w reżyserii Marcina Wołkowicza, producent: Multieducatio.pl / zwiastun filmowy

To jeden z trzech filmów profilaktycznych zrealizowanych w cyklu „Alkohol, e-papierosy, energetyki – niebezpieczna moda”. Film zrealizowany w konwencji filmu popularnonaukowego, pokazuje powody dla których młodzi ludzie sięgają po papierosy i inne używki – ciekawość, “kolekcjonowanie” doświadczeń, wpływ mody i wszechobecnej reklamy. Jednocześnie rzeczowo informuje o szkodliwości zarówno papierosów, jak i papierosów elektronicznych, i pokazuje jak palenie wpływa na organizm palacza. Procesy zachodzące podczas palenia wyjaśnia w filmie przekonująco  prof. Andrzej Sobczak, który zajmuje się e-papierosami w swojej pracy badawczej.

 

PRZYSIĘGA KOŚCIUSZKI NA RYNKU W KRAKOWIE w reżyserii Marka Brodzkiego, prod. WFDiF / zwiastun filmowy

Scena przysięgi, którą 24 marca 1794 r. złożył na krakowskim Rynku Tadeusz Kościuszko, jest kluczową sceną tego 10-minutowego filmu historycznego, zrealizowaną w oparciu o obraz Jana Matejki.  W XIX wieku była tradycja żywych obrazów. W ten sposób ludzie uczestniczyli w wydarzeniach uwiecznianych na obrazach i przebrani w stroje z epoki. Dziś mamy podobnie, czego dowodem są grupy rekonstrukcyjne – wskazuje Marek Brodzki, reżyser filmu o przysiędze Kościuszki.

 

AMERYKAŃSKI SEN w reżyserii Marka Skrzecza, producent: Studio Munka / zwiastun filmowy

Amerykański sen można śnić wszędzie. W Głuchołazach, małej miejscowości na Opolszczyźnie, o swojej drodze na szczyt i wyrwaniu się z domu marzy nastoletni Szymon. Ludźmi sukcesu są dla niego muskularni wrestlerzy, których obserwuje na lokalnym festynie. Dzięki uporowi Szymon wyrusza na trening do szkółki wrestlingu – tam jego wyobrażenia o pojedynkach tytanów staną oko w oko z rzeczywistością. 

 

DROGA DO KRÓLESTWA w reżyserii Zdzisława Cozaca, producent: Media Promocja / zwiastun filmowy

Film opowiada o Mieszku I oraz okolicznościach i szlaku jego podbojów ziem nad Odrą i Wisłą. Prezentując opinie wielu badaczy, uświadamia widzom jak wiele kwestii dotyczących początków państwa polskiego jest nadal przedmiotem dyskusji wśród naukowców. Sceny fabularyzowane i rekonstrukcje przeplatane są głosami archeologów i historyków prezentujących różne punkty widzenia.

 

ŚWITEZIANKA w reżyserii Julii i  Mai Bui-Ngoc, producent: Bui film / zwiastun filmowy

Świtezianka to ekranizacja ballady Adama Mickiewicza. Film jest utrzymany w konwencji thrillera romantycznego, w którym współczesny świat przeplata się ze światem podań ludowych. 100% Mickiewicza – nie odjęto ani nie dodano żadnego słowa z pierwotnego tekstu. Wystąpili: Paula Szpakowska Patrycja Gacka Anna Juniewicz Niko Damn Rozbicki, śpiew Justyna Święs.

 

OSTATNI KLEZMER w reżyserii Janusza Majewskiego, producent: WFDiF

Film  o Leopoldzie  Kozłowskim, „ostatnim klezmerze Galicji”, który robi przed prowadzącym z nim rozmowę, poetą Jackiem Cyganem, rachunek sumienia z długiego, trudnego, ale równolegle ciekawego i twórczego  życia, naznaczonego losem narodu żydowskiego. A w tle, czy raczej na pierwszym planie, który niekiedy staje się drugim, pieśni skomponowane przez Kozłowskiego do tekstów Młynarskiego, Winklera, Cygana, śpiewane przez wspaniałych aktorów krakowskich teatrów.

 

STEFAN STARZYŃSKI. ŚLEDZTWO UMORZONO w reżyserii H. Etemadi,  producent: H Etemadi.

Film pokazuje losy Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego od momentu udokumentowanego aresztowania 7.10.1939 r. do jego rozstrzelania przez Gestapo w nieznanym miejscu i niesprecyzowanym czasie w latach 1939–1945. Żmudne śledztwa, prowadzone w latach 1969–1972 przez Główną Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce i wznowione w latach 2005–2014 przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, są próbą wyjaśnienia okoliczności śmierci prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Film służy upamiętnieniu postaci Stefana Starzyńskiego, wpisanej w proces martyrologii narodu polskiego w dobie okupacji.

 

GRUSS AUS OPPELN w reżyserii Alicji Schatton, producent: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne / zwiastun filmowy

Niezwykły film dokumentalny o życiu w przedwojennym Opolu, który powstał przy okazji obchodów 800-lecia lokacji miasta. Ukazuje bardzo ważny, a mało znany i do tej pory nieudokumentowany okres w niemieckiej historii miasta, lata 1871-1933, kiedy to dokonywały się liczne zmiany w politycznym, przemysłowym, kulturowym i etnicznym ukształtowaniu Opola. Wykorzystując nowoczesną technikę produkcji filmowej kreuje ciekawą opowieść, wzbogaconą wspomnieniami świadków czasu, którzy mieszkali w Opolu przed wojną.

https://www.mnw.art.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.