Found footage: ożywianie archiwów

Found footage: ożywianie archiwów. 

Pokazy filmów, dyskusje, warsztaty.

Zapraszamy na cykl projekcji niepokazywanych dotąd w Polsce, docenionych zagranicznych filmów found footage, czyli takich które powstały w procesie montażu archiwalnych filmów i zdjęć, i odpowiadających im polskich filmów ożywiających archiwa.

W programie dyskusje polskimi reżyserami, artystami i krytykami sztuki oraz warsztaty montażowe, których uczestnicy stworzą własne filmy found footage.

Polscy widzowie nie mięli dotąd okazji zapoznać się z większością docenionych na świecie, współczesnych, dokumentalnych filmów found footage, wykorzystujących prywatne i publiczne archiwalne materiały filmowe. Celem projektu jest zagospodarowanie tej luki i udostępnienie filmów ożywiających zasoby archiwów, zaliczanych do kanonu światowej kinematografii. Pokażemy je w zestawieniu z pokazami polskich filmów i projektów artystycznych wykorzystujących tę technikę autorstwa docenionych w kraju i zagranicą twórców: Macieja Drygasa, Zuzanny Janin, Wilhelma Sasnala i autorów filmów zestawionych w projekcie „Entuzjaści” Marysi Lewandowskiej i Neila Cummingsa, prezentującym dorobek twórców zrzeszonych w amatorskich klubach filmowych.

Integralną częścią projektu są dyskusje z polskimi artystami, których prace prezentujemy, oraz teoretykami i kuratorami. Pozwolą one zrozumieć, na czym polega found footage – technika konstrukcji dzieła filmowego oparta na montowaniu „obrazów znalezionych”, prowadząca do rekontekstualizacji gotowego materiału filmowego. Przybliżą rolę dzieł found footage, często ujawniających sprzeczności i zakłamania dominujących dyskursów, w tworzeniu współczesnego repozytorium obrazów historycznych i archiwalnych. 

Zadamy pytanie o zmieniający się kształt współczesnych archiwów i zwiększającą się rolę prywatnych, amatorskich filmów w nich gromadzonych i wykorzystywanych przez twórców w projektach artystycznych. W dyskusjach wezmą udział Jakub Mikurda, Małgorzata Radkiewicz, Dagmara Rode i Łukasz Ronduda, kurator Filmoteki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, której zbiory filmów found footage będą pokazywane w ramach projektu.

Projekcje zagranicznych i polskich filmów found footage oraz dyskusje odbędą się w weekend 14-15 października na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37.


PROGRAM w drugi weekend trwania projektu 21-22 października 2017

Niezwykła historia rodziny, w której kobiety przekazywały tradycję malowania obrazów przez blisko 200 lat. Zobacz najnowszy film Pétera Forgácsa o Márii Gánóczy!

– Mało malowałam, gdyż musiałam zajmować się dziećmi – mówi w najnowszym filmie Pétera Forgácsa, jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów, Mária Gánóczy, malarka i filmowczyni, którą zachwyca się Géza Perneczky, historyk i krytyk sztuki. Gánóczy jest bohaterką „Picturesque Epochs” ułożonego w większości z archiwalnych filmów i zdjęć. Pokaz już w tę niedzielę, 22 października w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (Wybrzeże Kościuszkowskie 37) o godz. 15 w ramach „Found footage: ożywianie archiwów”. Wstęp wolny!

Péter Forgács to znany na całym świecie reżyser filmowy i artysta medialny. Jego ostatnia praca „Picturesque Epochs” (2017) pokazuje blisko 200 lat historii Węgier. Główną bohaterką filmu dokumentalnego jest Mária Gánóczy (1927), malarka i miłośniczka kina. W jej rodzinie kobiety od wieków były malarkami. Poznajemy tę niezwykłą historię rodzinną, sięgając w przeszłość aż do historii prababki artystki.

Saga malarek i blisko 200 lat historii życia artystycznego na Węgrzech

Integralną częścią filmu są komentarze historyka i krytyka sztuki Géza Perneczky’ego, który prowadzi widza przez wieki i zmieniające się nurty malarstwa. O Mária Gánóczy, głównej bohaterce filmu Forgácsa mówi: „Jej artystyczny świat jest zadziwiająco rozległy (…) Jest idealna w świecie stworzonych przez nią samą praw”.

Zwiastun filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=CqqUbaQtJnc

Jako matce dziewięciorga dzieci Gánóczy nie było łatwo, by znaleźć czas na malowanie. Z brakiem czasu na realizację pasji, mimo ogromnego talentu, borykała się także jej matka. „Picturesque Epochs” to monumentalna saga, która łączy ze sobą sztukę, film jak również życie prywatne i publiczne wielu generacji i epok węgierskiego środowiska artystycznego. Poznajemy także prywatne życie Mária Gánóczy – historię jej małżeństwa z Józsefem Breznayem (1916-2012), także malarzem.

Péter Forgács, niezależny węgierski twórca filmowy, od 1978 roku zrealizował ponad 30 filmów. Najbardziej znane międzynarodowej publiczności dokumenty, eksperymentalne filmy found footage, to „Prywatne Węgry”, „Niemiecka jedność i Balaton”, „Zamęt – kronika rodzinna” oraz film „Exodus przez Dunaj”, który został w 1998 r. nagrodzony Srebrnym Smokiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Forgács został uhonorowany w 2007 r. Nagrodą Erazma, przyznaną mu za szczególnie znaczący wkład w rozwój europejskiej kultury, społeczeństwa i nauk społecznych.

„Picturesque Epochs” jest ostatnim, niepokazywanym dotąd w Polsce filmem Pétera Forgácsa. Projekcja filmu odbędzie się w ramach wydarzenia „Found footage: ożywianie archiwów” w niedzielę 22 października o godz. 15 w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (Wybrzeże Kościuszkowskie 37). Wstęp wolny!

WARSZTATY: Stwórz swój własny film w technice found footage!

W ramach wydarzenia „Found footage: ożywiania archiwów” organizowane są warsztaty filmowe, których uczestnicy poznają podstawy montażu filmowego (zarówno języka montażu, jak i obsługi programu do montażu) oraz stworzą krótkie etiudy found footage z archiwalnych i rodzinnych materiałów filmowych oraz fotografii. 

Udział nie wymaga posiadania wiedzy na temat montażu ani umiejętności filmowych. Warsztaty poprowadzą filmowcy dokumentaliści oraz edukatorzy filmowi Matej Bobrik i Jakub Piątek. Są jeszcze wolne miejsca na sobotę 21 października. Warsztaty odbędą się w godz. 10.00-16.00. Obowiązują zapisy: ozywianiearchiwow@gmail.com. Koszt udziału to 35 zł.

Podczas warsztatów zostaną wykorzystane filmy udostępnione przez Szkołę Filmową w Łodzi. Już w tym tygodniu po raz pierwszy w niemal 70-letniej historii Szkoły zostaną udostępnione szerokiej publiczności szkolne filmy. Projekt inauguruje udostępnienie setki etiud dokumentalnych kręconych od początku istnienia łódzkiej uczelni do lat 60. Docelowo w Internecie mają się znaleźć wszystkie etiudy szkolne, czyli ponad 5000 filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i etiud operatorskich.

Archiwum będzie miało swoją premierę 19 października, w czwartek, godz. 13.00, przy ul. Targowej 61/63 w Łodzi (wstęp wolny).

HOME MOVIE DAY vol. 4. w ramach Found footage: ożywianie archiwów”

Jeśli macie filmy na taśmach 8mm, S8 i 16mm to koniecznie przynieście je do Akademii Sztuk Pięknych na Wybrzeże Kościuszkowskie 37. W sobotę 21 i niedzielę 22 października odbędą się dyżury specjalistów, którzy doradzą, jak o nie zadbać. Finałowy pokaz przyniesionych filmów odbędzie się z muzyką na żywo. Zagrają Miron Grzegorkiewicz i Mateusz Franczak – pod szyldem Giorgio Fazer.


Organizatorem projektu jest Fundacja Okonakino. Partnerami projektu są Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Against Gravity, Home Movie Day i Kinoteka. Patronem medialnym projektu są „Ekrany”.

Pomysł i realizacja: Paulina Haratyk, Gabriela Sitek

Projekty graficzne: Pilar Rojo

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2017


Daty: weekendy 14-15 października i 21-22 października 2017

Miejsce: Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37

Strona projektu: https://www.ozywianiearchiwow.com/

Dołącz na Facebooku: https://www.facebook.com/events/495844627458195/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.