Filmowa środa w Ambasadzie Japonii “Opowieść o gotującym samuraju”

Fot. Ambasada Japonii w Polsce
UDOSTĘPNIJ
  • 6
  •  
  •  
  •  

Filmowa środa w Ambasadzie Japonii.

“Opowieść o gotującym samuraju” (“Bushi no kondate”)

Reżyseria: Yuzo Asahara
(rok prod. 2013, czas trwania: 121 min.)
Występują: Kengo Kora, Aya Ueto, Kimiko Yo, Toshiyuki Nishida

Film Yuzo Asahary prezentuje zupełnie inne podejście do kina samurajskiego niż to, do którego widzowie przywykli dzięki filmom m.in. Akiry Kurosawy. Zamiast spektakularnych pojedynków na katany, zobaczymy życie japońskich wojowników w 18 wieku od kuchni. I to dosłownie. Ród samurajski Funaki z prowincji Kaga (obecnie prefektura Ishikawa) służy swemu panu feudalnemu nie za pomocą szabli, ale kuchennego noża. I choć ich kuchnia jest bardzo ceniona, są raczej pogardzani jako „gotujący samuraje”. Młody sukcesor rodu Yasunobu, uwielbiający szermierkę, nie może pogodzić się z tym stanem rzeczy i nie wykazuje zainteresowania gotowaniem. Co więcej, ojciec aranżuje mu małżeństwo z Haru, posiadaczką niezwykle wyrafinowanego podniebienia i wielkiego talentu kulinarnego, ale także i niewyparzonego języka, który już raz stał się przyczyną jej rozwodu. Kobieta stawia sobie ambitne zadanie nauczyć swojego marudnego męża sztuki gotowania. 

Film inspirowany jest historią rodu z prowincji Kaga, który pozostawił po sobie spuściznę w postaci wyrafinowanej kuchni, cenionej równie wysoko jak kuchnia ze starej stolicy, Kioto, serwowanej na pięknej lace i ceramice Kutani. Autentyczne są także pokazane w nim wydarzenia historyczne.

„Opowieść o gotującym samuraju” miała premierę podczas 61. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian w 2013 roku, pokazywana była także podczas 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie w 2014 roku.

8 listopada 2017, godz. 17:30

Miejsce: Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii, Aleje Ujazdowskie 51 (4 piętro), Warszawa

Wstęp bezpłatny
zgłoszenia: info-cul@wr.mofa.go.jp

https://www.facebook.com/events/293079341184740/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.