Festiwal Kultury Japońskiej „Polska i Japonia. Przed Niepodległą”

UDOSTĘPNIJ
  • 4
  •  
  •  
  •  

W dniach 9-11 listopada 2017 roku w Centrum Promocji Kultury na ul. Podskarbińskiej 2 odbędzie się Festiwal Kultury Japońskiej „Polska i Japonia. Przed Niepodległą”.

PROLOG – 5 listopada 2017 (niedziela)

Spacer “Śledź po japońsku”
godz. 15:00
udział bezpłatny
Zbiórka: ul. Mińska 25 (na wprost wylotu ul. Głuchej”.
Link do wydarzenia: http://daa.pl/Blf 

W ramach “Festiwalu Kultury Japońskiej. Polska i Japonia. Przed Niepodległą” zapraszamy na spacer po Pradze-Południe pt. “Śledź po japońsku, czyli Kraj Kwitnącej Wiśni na Pradze”. Spacer poprowadzi Grupa Praska Ferajna.
Czekamy na Was na ul. Mińskiej 25 ( na wprost wylotu ul. Głuchej) punktualnie o godz. 15:00. udział w spacerze jest bezpłatny.


DZIEŃ I – 9 listopada 2017 (czwartek)
Link do wydarzenia: http://daa.pl/Blg 

W programie:
10.00
Warszawscy miłośnicy sztuki japońskiej i ich kolekcje. Wykład Anny Katarzyny Maleszko, kustosza Muzeum Narodowego./ wstęp wolny

17.00
Relacje na polu sztuki między Polską, a Japonią. Wykład dr Łukasza Kossowskiego, historyka sztuki, malarza i poety, kuratora Działu Sztuki Muzeum Literatury./wstęp wolny

18.30-20.00
Malowania na jedwabiu. Prowadzenie: Milada Tokarska
Na spotkaniu zostaną przybliżone różne techniki malowania na jedwabnych tkaninach. Uczestnicy wykonają prostą pracę samodzielnie malując na jedwabiu naturalnym w formacie A4.
Milada Tokarska – artystka od kilkunastu lat tworząca prace na jedwabiu. O swojej pasji mówi; „W malowaniu na jedwabiu fascynuje mnie najbardziej nieprzewidywalność materii, zaskakujące swobodne „podróże” barwnika po tkaninie. Inspiracją bywa spacer po ogrodzie, muzyka, kolor nieba, liście, przemijalność, zatrzymanie wrażliwego spojrzenia na ulotnej chwili”. Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych na całym świecie. Artystka brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą (m.in.: Grecja, Kanada, Włochy, Niemcy, Anglia).
Bilet: 30 zł., zapisy@cpk.art.pl

18.30-20.30
Warsztaty tradycyjnych lalek japońskich washi ningyo. Prowadzenie: Katarzyna Szczepańska, Yukari Ota. Na spotkaniu uczestnicy będą mogli wykonać własnoręcznie tradycyjne japońskie lalki z czerpanego japońskiego papieru washi.
Bilet: 10 zł., zapisy@cpk.art.pl


DZIEŃ II – 10 listopada 2017 (piątek)
Link do wydarzenia: http://daa.pl/Blh

W programie:
17.00
Madame Buterfly w Warszawie– Kiwa Teiko i Kamila Żukowska – niezwykły związek pochodzącej z Japonii śpiewaczki operowej i działaczki polskiego ruchu oporu. Wykład Katarzyny Szczepańskiej./wstęp wolny

17.30
Polsko – japońskie spotkania muzyczne – koncert wykonany przez artystów Akademii Muzycznej w Warszawie: Aleksandry Resztik – sopran oraz Yuka Hattori – fortepian. Koncert poprowadzi Katarzyna Szczepańska./ wstęp wolny

18.00
Kintsugi – japońska sztuka naprawy ceramiki. Wykład Joanny Korynciarz-Kitamikado, konserwatora laki azjatyckiej. Po wykładzie odbędzie się pokaz naprawy przedmiotów laką./ wstęp wolny

18.30-20.00
Warsztaty sumi-e. Prowadzenie: art. plast. Kinga Pawełska.
Sumi-e – styl malarstwa monochromatycznego wykonywanego czarnym tuszem, rzadko z małym akcentem koloru, ściśle powiązany z kaligrafią. Uczestnicy warsztatu wykonają prace inspirowane tradycyjnym malarstwem sumi-e z okresu XIII-XVII w. oraz pracami najważniejszych artystów.
Warsztat dla 5 osób trwający 1 godzinę 30 minut.
Bilet: 10 zł., zapisy@cpk.art.pl

18.30-20.30
Warsztaty Temari Sushi, czyli kulki ryżu, tak jak w klasycznym sushi, lecz przyozdobione pięknymi dodatkami – ładnie wyciętymi kawałkami ryb, kwiatami, owocami, tworzącymi kolorowe wariacje. Prowadzenie: Yukari Ota.
Bilet: 10 zł., zapisy@cpk.art.pl


DZIEŃ III – 11 listopada 2017 (sobota)
Link do wydarzenia: http://daa.pl/Bli

W programie:
10.00-12.00
Warsztaty słodyczy japońskich
Wagashi和菓子to tradycyjne japońskie słodycze.
和(wa) – harmonia, japoński styl, Japonia
菓子(kashi)- słodycze, snaki
Dzielą się na słodycze świeże (namagashi) i suche (higashi). Cześć z nich to słodycze podawane głównie podczas ceremonii herbacianej (np. nerikiri, uiro, kinton), inne to słodycze codzienne (np. mochi, daifuku, dorayaki, taiyaki).
W czasie warsztatów uczestnicy przygotują wagashi-nerikiri w kształcie momiji (liścia japońskiego klonu) i kiku (kwiatu japońskiej chryzantemy). Te słodycze formuje się z masy przygotowywanej z pasty z białej fasoli (shiroan) i mąki z ryżu kleistego. Masa konsystencją przypomina trochę marcepan (albo plastelinę). Nadzieniem jest pasta z fasoli adzuki (koshian). Z masy nerikiri w rękach mistrzów wagashi powstają dzieła sztuki, podawane w najlepszych restauracjach i w czasie ceremonii herbacianej.
Bilet: 10 zł., zapisy@cpk.art.pl

12.00-14.00
Warsztaty kanzashi. Prowadzenie: Ewa Dybka.
Warsztaty tradycyjnych japońskich ozdób do włosów. Uczestnicy wykonają ozdobę z motywem przypisanym tradycyjnie listopadowi.
Warsztat dla 8 osób trwający 2 godziny.
Bilet: 10 zł., zapisy@cpk.art.pl

12.00
Obecność Polski w literaturze japońskiej. Wykład Yukari Oty./ wstęp wolny

13.00
Remigiusz Kwiatkowski i poezja Japonii – wokół stuletnich polskich przekładów wierszy Nipponu. Spotkanie z dr hab. Beatą Śniecikowską z Instytutu Badań Literackich PAN, autorką monografii „Haiku po polsku. Genologia w perspektywie transkulturowej” (Monografie FNP, Toruń, 2016). W spotkaniu weźmie udział Dariusz „Brzóska” Brzóskiewicz, twórca telewizyjny, radiowy, oraz poeta haiku. / wstęp wolny

14.00
Wykład dr Agnieszki Żuławskiej-Umedy japonistki, tłumaczki, doktor nauk humanistycznych poświęcony Ryochu Umedzie./wstęp wolny

14.30
Tradycyjny strój japoński kimono – wykład Yukari Oty. Po prelekcji prezentacja zakładania kimona./ wstęp wolny

14.30-16.30
Warsztaty grafiki. Prowadzenie: art. plast. Kinga Pawełska
Warsztaty inspirowane drzeworytami japońskimi, wykonane jednak w technice depronytu.
Warsztat dla 5 osób trwający 2 godziny.
Bilet: 10 zł., zapisy@cpk.art.pl

15.30
Spotkanie historyczne na temat „Polskich Dzieci Syberyjskich” uratowanych przez Japończyków w latach dwudziestych ubiegłego stulecia. Udział wezmą: prof. dr hab. Stanisław Filipek oraz z pan Teruo Matsumoto, autor książki o dzieciach syberyjskich./ wstęp wolny

16.30-18.00
Warsztaty shibori. Prowadzenie: art. plast. Kinga Pawełska
Shibori – japońska technika barwienia tkaniny poprzez składanie, wiązanie części tkaniny w celu zabezpieczenia prze farbowaniem. Uczestnicy na zajęciach ozdobią własnoręcznie ekologiczna torbę, t-shirt lub fragmenty białego lnu.
Warsztat dla 5 osób trwający 2 godziny.
Bilet: 10 zł., zapisy@cpk.art.pl

17.30
Panel dyskusyjny na temat: Rola Japonii w odzyskaniu niepodległości przez Polskę. /wstęp wolny

18.30-20.30
Warsztaty grafiki inspirowane tradycyjnymi lalkami japońskimi kokeshi.
Na zajęciach uczestnicy poznają techniki wykorzystane przy tworzeniu kompozycji grafiki. Agata Wiślińska – od 15 lat prowadzi Pracownię Ceramiki Luka.
Rysunku, malarstwa i ceramiki uczyła się w szkole p. Stanisława Tworzydły.
Inspiracje czerpie z kultury i sztuki wschodu, szczególnie Chin i Japonii.
Warsztaty towarzyszą wystawie, która jest debiutem autorki, na której po raz pierwszy będą pokazywane grafiki autorki szerszej publiczności.
Bilet: 10 zł.

19.00
Koncert pieśni patriotycznych i okolicznościowych w wykonaniu zespołu „Scala Sancta”.
Zespół wokalny Scala Sancta jest grupą muzyków i pasjonatów, których połączyła radość wspólnego śpiewania. Powstał w Warszawie w styczniu 2016 r. Ma na swoim koncie I nagrodę na VII Warszawskim Festiwalu Pieśni Chrześcijańskiej “Zaufaj Panu” (kwiecień 2016 r.) oraz szereg nagród zdobytych podczas Międzynarodowego Konkursu Chóralnego Muzyki Sakralnej Carmen Fidei w Łomży. Dyrygentem zespołu jest Anna Szot, a Dyrektorem Artystycznym – Andrzej Kurczak./wstęp wolny

Wystawy:

„Współczesność i tradycja – miłośnicy sztuki japońskiej i ich kolekcje” – na wystawie będą obecne zbiory prywatnych kolekcjonerów oraz sztuka inspirowana kultura japońską/ 1 piętro.

Stosunki polsko-japońskie na przełomie XIX i XX wieku. Wystawa udostępniona przez Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii. Plansze są własnością Katedry Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Opracowanie merytoryczne: prof. Ewa Pałasz-Rutkowska/ parter.


5 listopada, 9-11 listopada 2017

Patronat:
Ambasada Japonii w Polsce
Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe Pan Tomasz Kucharski
Muzeum Niepodległości w Warszawie
Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.