Festiwal Filmów Zmotoryzowanych

Festiwal Filmów Zmotoryzowanych.

W weekend, 23-24 czerwca 2018 roku rusza w Kinotece pierwszy w Polsce Festiwal Filmów Zmotoryzowanych, organizowany przez Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie.

To pierwszy taki festiwal filmowy, w którym jednym z głównych wątków jest motoryzacja, a zapach benzyny i palonego sprzęgła dosłownie czuć w powietrzu! Swoistego smaczku dodaje fakt, że jest to motoryzacja w stylu retro, zobaczymy więc legendarne modele samochodów i motocykli, które kiedyś stanowiły marzenie wielu Polaków. Jeśli dodamy do tego fantastyczną grę znakomitych polskich aktorów, humor i dobrą muzykę – propozycja spędzenia czerwcowego weekendu w kinie wydaje się bezkonkurencyjna. Przed każdym seansem zaplanowano krótką rozmowę z zaproszonymi gośćmi m.in. Wojciechem Echilczukiem, Roberetem Muchą, Tomaszem Szczerbickim.

Program Festiwalu

23.06.2018 – Motocyklowa Sobota:
10.00 – Prywatne śledztwo
13.00 – Motodrama
16.00 – Pięć i pół Bladego Józka

24.06.2018 r. – Samochodowa Niedziela:
10.00 – Czekam w Monte Carlo
13.00 – Kochajmy Syrenki
16.00 – Przekładaniec

Ceny biletów:
Normalny – 11 zł
Ulgowy – 9 zł (studenci, seniorzy)
Karnet 1 dniowy normalny – 22 zł
Karnet jednodniowy ulgowy – 17 zł

Organizator: Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie
Partner: Kinoteka
Patroni medialni: TVP Kultura, Filmoteka Narodowa, Polskie Radio RDC, Radio Kampus, Magazyn Classic Auto, Świat Motocykli, Motocaina, WarsawNow.

Więcej informacji o Festiwalu:
https://www.facebook.com/NarodoweMuzeumTechniki/
http://www.kinoteka.pl/

O filmach:

Prywatne Śledztwo (1986) – film akcji z rewelacyjnymi kreacjami Romana Wilhelmiego i Jana Peszka. Obok nich plejada gwiazd: Jan Jankowski, Jerzy Trela, Zbigniew Zamachowski, Artur Barciś, Witold Pyrkosz. Żonę głównego bohatera zagrała Małgorzata Niemen. W tym sensacyjnym filmie głównym wątkiem jest tajemniczy motocyklista i jego wendetta… Opowieść trzymająca napięciu od początku do końca!

Motodrama (1971) – motoryzacyjne dzieło z główną rolą Jacka Fedorowicza. Scenariusz do tego filmu napisał znany dziennikarz motoryzacyjny Tomasz Domaniewski, który w mistrzowski sposób wlał w ten film swój charakterystyczny dowcip. Motodrama to typowa komedia pomyłek. Wszystko oczywiście z motocyklem w roli głównej i…nieśmiałym wątkiem miłosnym. Do tego doborowa obsada z takimi gwiazdami polskiego kina jak: Krystyna Sienkiewicz, Marek Perepeczko, Jerzy Dobrowolski czy Roman Kłosowski. Ciekawostką jest, że film kręcono na torach żużlowych wrocławskich klubów sportowych „Śląsk” i „Sparta” podczas mistrzostw świata we Wrocławiu w 1970 roku oraz na trasie Międzynarodowego Rajdu Polski na Dolnym Śląsku. Zawodnicy z wrocławskich klubów sportowych byli dublerami Jacka Fedorowicza podczas scen jazdy na motocyklu.

Pięć i pół bladego Józka (1971) – to film, który miał stać się polską wersją kultowego obrazu „Easy rider”. Opowieść o niezależności, odmienności, buncie w realiach PRL, gdzie występuje gang harleyowców, dwie piękne kobiety (Anna Dymna i Halina Golanko), samotny bohater który ma spacyfikować bandę terroryzującą miasteczko, młodzi-gniewni bohaterowie pragnący wyrwać się na wolność i uciec na motorach jak najdalej… Ciekawostką jest, że w filmie zagrali prawdziwi harleyowcy z warszawskiego klubu Harley-Davidson Club ’68.

Czekam w Monte Carlo – film, który stał się zapowiedzią naszych sukcesów w tym legendarnym rajdzie. Obraz ten powstał w 1969 roku, a już trzy lata później, w 1972 roku Rober Mucha jadąc Polskim Fiatem 125p zajął pierwsze miejsce w klasie 1600 Rajdu Monte Carlo. W latach 60. Rajd ten był bardzo popularny w naszym kraju, kilkakrotnie do Monte Carlo pojechały również fabryczne załogi FSO na kolejnych modelach Syren. Na fali tej popularności powstał właśnie film fabularny „Czekam w Monte Carlo”, który w sposób nieco dramatyczny pokazuje realia międzynarodowych zmagań sportowych.

Kochajmy Syrenki (1966) – zmotoryzowana komedia muzyczna, której akcja toczy się w malowniczych plenerach Mazur. Dwójka przyjaciół (w tych rolach: Bohdan Łazuka i Jacek Fedorowicz) spędzając wakacje na Mazurach, kupuje tam używaną Syrenkę. Ponieważ do jej spłaty brakuje im pieniędzy, podejmują pracę akwizytorów u impresario (Janusz Kłosiński), koncertującego ze spektaklem „Jeździmy z humorkiem”.

Przekładaniec (1968) – futurystyczna i nieco surrealistyczna opowieść o kierowcy rajdowym, której tłem są sceny z rajdów i wyścigów samochodowych. To groteskowa fantastyka, która nawet po 50. latach wywołuje dreszczyk emocji. Recenzenci pisali o nim: „Akcja filmu rozgrywa się w roku 2000, kiedy to medycyna chlubi się już fantastycznymi sukcesami w transplantacji narządów ludzkich”. Ten krótkometrażowy film stworzony został przez najwybitniejszych: scenariusz – Stanisław Lem, reżyseria – Andrzej Wajda. W roli głównej – Bogumił Kobiela. Film nie mieści się w pełni w żadnej konkretnej stylistyce, jego konwencja to połączenie wielu różnych gatunków – komedii, fantastyki, groteski i sensacji.

źródło: materiały prasowe


Rozdajemy 4 zaproszenia na każdy w powyższych filmów

Co trzeba zrobić aby otrzymać wejściówkę?

  1. Zapisać się do naszego newslettera
  2. Polubić wpis na Facebook-u (status publiczny)
  3. Wysłać e-mail z adresu, na który wysyłamy newsletter, w temacie wiadomości podając tytuł filmu

22 lub 23 czerwca wyślemy potwierdzenie osobom, które otrzymają podwójne zaproszenie na film, do zrealizowania w terminie: 23-24 czerwca 2018.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.