Festiwal 32. Warszawskie Spotkania Muzyczne

Festiwal 32. Warszawskie Spotkania Muzyczne.

Warszawskie Spotkania Muzyczne to doroczny festiwal muzyki dawnej i nowej, który powstał w 1986 roku. Jego twórcą jest kompozytor Władysław Słowiński, który do 2016 był także dyrektorem Festiwalu. Obecnie funkcję tę pełni Jarosław Siwiński, kompozytor, pianista, animator i koordynator wydarzeń muzycznych i edukacyjnych. Organizatorem jest Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich.

Formuła programowa Warszawskich Spotkań Muzycznych obejmuje ważne, choć często mało znane, dzieła muzyki dawnej i nowej oraz promuje najnowsze kompozycje, powstające często na zamówienie Festiwalu. Od 2010 jeden koncert Spotkań poświęcony jest zawsze muzyce jazzowej. Z premedytacją omijany jest repertuar klasyczno-romantyczny, dominujący na co dzień w programach filharmonicznych.

PROGRAM 32. WSM KALENDARIUM – w pliku PDF – klik

Festiwal od lat szczyci się udziałem znakomitych muzyków i niebanalnym repertuarem, pozyskując coraz większą liczbę słuchaczy. O jego znaczeniu świadczy też rosnące z roku na rok zainteresowanie muzyków polskich i zagranicznych, składających swoje oferty. Wśród dotychczasowych wykonawców, poza czołówką artystów polskich, wymienić należy takie zespoły jak: The King’s Singers, Musica Antiqua Köln, Musica Reservata de Barcelona, Discantus, Alla Francesca, Chór Moskiewskiego Kremla, Musica Nova, More Hispano – Vicente Parrilla, czy La Morra, a z solistów – Ivan Monighetti czy Alena Baeva. Muzycy jazzowi to m.in. String Connection, Thärichen’s Tentett, Maciej Masecki, We4, Atom String Quartett, Ptaszyn Wróblewski Sextet. W roku 2017 Spotkania otwierała Lora Szafran z zespołem pod kierunkiem Bogdana Hołowni.

Festiwal jako pierwszy przyjął formułę prezentowania muzyki dawnej i najnowszej, i jest jej wierny do dziś. Przyczynia się to do zróżnicowania programu a także do ukazywania niezwykłych kontekstów łączących współczesną twórczość z muzyką dawnych wieków. Bywa też, że zamawiane przez Festiwal nowe kompozycje same nawiązują w zaskakujący sposób do odległej przeszłości.

Program Spotkań ustalany jest przez dyrektora artystycznego oraz Radę Programową składającą się z wybitnych specjalistów. W jej skład wchodzą muzykolodzy: Paweł Gancarczyk i Małgorzata Gąsiorowska oraz kompozytorzy: Artur Cieślak, Sławomir Czarnecki, Anna Ignatowicz-Glińska, Dariusz Przybylski, Edward Sielicki, Adam Sławiński, Władysław Słowiński (obecnie dyrektor honorowy festiwalu), Maciej Zieliński i Artur Żuchowski.

Koncerty dotychczasowych edycji Festiwalu były transmitowane bądź retransmitowane przez Polskie Radio, także w ramach współpracy Europejskiej Unii Nadawców (EBU), co – poza promocją muzyki polskiej – znacząco przyczynia się do promocji Warszawy za granicą jako miasta aktywnie wspierającego kulturę wysoką.

PROGRAM 32. WARSZAWSKICH SPOTKAŃ MUZYCZNYCH (12-19 maja 2018) obejmie następujące wydarzenia:

12 maja 2018

Koncert lutnisty Jerzego Żaka z towarzyszeniem fletu, violi da gamba i skrzypiec. W programie znajdą się utwory Silviusa Leopolda Weissa, śląskiego kompozytora związanego z dworem Augusta Mocnego, a także Marka Pasiecznego, wirtuoza gitary i kompozytora wykładającego obecnie w Wielkiej Brytanii.

13 maja 2018

Organizowany wspólnie z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina koncert połączonych chórów – serbskiego BRANKO i chórów warszawskiej uczelni. W programie – nieznane w Polsce prawosławne dzieła religijne i „rukoveti” (opracowania pieśni ludowych) narodowego kompozytora Serbii –  Stevana Stojanovića Mokranjaca (1856-1914).

14 maja 2018

Koncert zespołu Hashtag Ensemble, kolektywu młodych utalentowanych artystów, laureatów wielu nagród w konkursach wykonawczych; w programie znajdą się utwory młodych polskich kompozytorów, w tym dwa zamówione przez Festiwal.

15 maja 2018

Koncert znakomitego czeskiego zespołu wokalnego SCHOLA GREGORIANA PRAGENSIS pod dyrekcją Davida Ebena, poświęcony muzyce wokalnej XV i XVI wieku. W programie m.in. utwory Piotra z Grudziądza oraz niedawno odkryte kompozycje anonimowe, nigdzie nie wykonywane od ponad 400 lat. Myślą przewodnią koncertu jest ukazanie tej muzyki późnego średniowiecza i renesansu, która odwoływała się do wcześniejszych wzorów i tradycji, była więc w tamtym okresie uważana za „muzyką dawną”.

16 maja 2018

Konferencja naukowa „Kompozytorzy polscy a Paryż 1918-1939”, poświęcona pierwszemu pokoleniu kompozytorów wykształconych w latach 20-tych, w już niepodległej Polsce.  Wielu z nich studiowało także w Paryżu – ówczesnej światowej stolicy sztuki – włączając się bardzo aktywnie w nurt ówczesnej awangardy.

Koncert katowickiej Orkiestry Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca z udziałem wybitnej solistki, skrzypaczki Katarzyny Dudy. Program nawiązuje do tematu konferencji, czyli początków polskiej awangardy muzycznej, ale także niezwykle interesujących, choć mniej znanych, późniejszych przykładów polskiej awangardy XX w.: oryginalnej koncepcji „muzyki spiralnej” Leoncjusza Ciuciury z lat 60-tych i ekspresyjnych partytur graficznych Ewy Synowiec z lat 80-tych. Muzyczną podróż w czasie zakończą dwa utwory napisane w tym roku dla Orkiestry Muzyki Nowej: Sinfonietta nr 3. Rozstaje dróg Edwarda Sielickiego i Afterglow. II Koncert skrzypcowy Tomasza Opałki.

17 maja 2018

Koncert perkusisty Leszka Lorenta, barytona Macieja Nerkowskiego oraz kompozytora i organisty Dariusza Przybylskiego, grającego na organach Hammonda. W programie – legendarna Kassandra Iannisa Xenakisa oraz najnowsze polskie kompozycje, oparte, podobnie jak utwór greckiego kompozytora, na tekstach starożytnych poetów.

18 maja 2018

Koncert jazzowy KUBA STANKIEWICZ TRIO z udziałem saksofonisty Macieja Sikały i wokalisty Jacka Kotlarskiego. Koncertem tym Festiwal włączy się do obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości. Podczas koncertu zabrzmią Pieśni Jana Kochanowskiego oraz improwizacje oparte na pieśniach Legionów Polskich.

19 maja 2018

Opera kameralna PODRÓŻ DO WNĘTRZA ZIEMI –  multimedialna wyprawa muzyczna na motywach powieści Juliusa Verne’a. Ta kolektywna kompozycja będzie wykorzystywać najnowsze technologie przetwarzania dźwięku i obrazu, w tym wizualizacje fal mózgowych jednego z wykonawców. Twórcami i wykonawcami „Podróży” są znakomici kompozytorzy, muzycy i improwizatorzy tworzący grupę „Kawalerowie błotni”. Utwór zabrzmi w siedzibie Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego FINA, włączając się w tegoroczną warszawską „Noc Muzeów”.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia

(W dniach 12 i 18 maja obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne w miejscach koncertów na jedną godzinę przed ich rozpoczęciem. Liczba miejsc ograniczona.)

Organizatorem Festiwalu jest Związek Kompozytorów Polskich Oddział Warszawski przy współpracy Programu 2 Polskiego Radia, Instytutu Sztuki PAN, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej oraz Art Deco Group.

Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Prezydenta m.st. Warszawy i jest współfinansowany przez m. st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wsparcia finansowego udzielili: Ambasada Republiki Czeskiej oraz Związek Artystów Wykonawców STOART. Partnerami są: Fundacja PZU, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Filmoteka Narodowa-Instytut Audiowizualny. Koncert Scholi Gregorianum Pragensis zorganizowany jest we współpracy z międzynarodowym projektem HERA „Sound Memories: The Musical Past in Late-Medieval and Early-Modern Europe”(www.soundme.eu). Patronami medialnymi są: TVP 3 Warszawa, POLMIC, PRESTO, waw4free, Warsawnow.pl, Jazz Forum.

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.