FabLab Wbijaj! Pracownia stolarska otwarta dla warszawiaków

FabLab Wbijaj! Pracownia stolarska otwarta dla warszawiaków.

FabLab Wbijaj!, czyli przestrzeń dedykowana wszystkim, którzy chcą poznać tajniki stolarstwa i renowacji mebli.

Gdy coś się popsuje, najczęściej to wyrzucamy i kupujemy nowe. Coraz rzadziej decydujemy się to naprawić. W dużym mieście wciąż brakuje miejsc, w których – pod czujnym okiem fachowca – można nauczyć się majsterkowania. W FabLabie Wbijaj!zapewniamy narzędzia, materiały i praktyczne porady.

– Zapraszamy do pracowni pachnącej drewnem wszystkich warszawiaków – od najmłodszych do seniorów. Każdego, kto chciałby pod opieką wykwalifikowanych instruktorów poznać tajniki sztuki stolarskiej, rozwijać swoje umiejętności manualne, ale również po prostu poznać nowych ludzi i dobrze spędzić z nimi czas – mówi Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Na Starym Mieście, w Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa” działa FabLab Wbijaj! Do dyspozycji warszawiaków jest kilka w pełni wyposażonych stanowisk warsztatowych, narzędzia a przede wszystkim wsparcie merytoryczne fachowców, którzy pokażą, jak korzystać z dostępnych narzędzi i jak to robić bezpiecznie. Pracownicy stolarni wprowadzą wszystkich chętnych w świat stolarki, renowacji mebli i recyklingu. W trakcie warsztatów najmłodsi jak i ci starsi będą mieli okazję spotkać się, porozmawiać i wymienić doświadczeniami.

Fot. R. Motyl

W pracowni są narzędzia tradycyjne ręczne (młotki, śrubokręty), elektronarzędzia (wkrętarki, wyrzynarki, frezarki), a także te najnowocześniejsze, jak grawerka CNC służącą do tworzenia płaskorzeźb po zaprojektowaniu graficznym w 2,5D. Pracownia postała na ponad 120 metrach kwadratowych w miejscu dawnych garaży na terenie Centrum Wspierania Rodzin przy ul. Starej. Koszt zakupu wyposażenia to blisko 96 tys. zł.

FabLab Wbijaj! otwarty dla każdego warszawiaka

FabLab Wbijaj! będą korzystać nie tylko dzieci uczęszczające do ognisk wychowawczych, ale wszyscy warszawiacy. W tygodniu, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-18.00, każdy mieszkaniec, bez konieczności wcześniejszego zgłoszenia wizyty, może przyjść z własnymi meblami do renowacji oraz materiałami. W warsztacie udostępniamy narzędzia i fachową pomoc. Już teraz narzędzia i materiały testują dzieci i młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 9 oraz zaprzyjaźnieni seniorzy. Ule, karmniki i wiele innych – to efekt kilkutygodniowych prób.

Fot. R. Motyl

Ruszają cykliczne warsztaty

Jak odnowić stolik po babci? Jak zbudować budkę dla ptaków? Jak zrobić ekologiczną bombkę na choinkę? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w FlabLabie Wbijaj!

Już w najbliższą sobotę, 16 grudnia, odbędą się warsztaty stolarskie, podczas których adepci stolarskiego rzemiosła będą mogli wykonać małe projekty z drewna, w tym m.in. drewniane ozdoby bożonarodzeniowe. Spotkanie jest otwarte i bezpłatne dla wszystkich warszawiaków, obowiązują zapisy. Na warsztatach uczestnicy rozwiną swój zmysł techniczny i umiejętności manualne. Zaczną od prostych projektów, by z czasem stworzyć bardziej skomplikowane. Każdy znajdzie tu narzędzia, drewno, pomoc i inspirację fachowców.

Więcej informacji: http://centrumwspieraniarodzin.pl/

Adres: ul. Stara 4 

Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa”

Centrum w nowej odsłonie, jako miejska instytucja wsparcia rodziny, kontynuuje długą tradycję Zespołu Ognisk Wychowawczych im. Dziadka Lisickiego. Ogniska, jako placówki wsparcia dziennego, pomagają młodym ludziom w rozwoju, w odkrywaniu i urzeczywistnianiu ich potencjałów.

Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa” oprócz prowadzenia ognisk prowadzi kluby malucha, kluby seniora, organizuje wyjazdy socjoterapeutyczne, szkolenia i warsztaty psychopedagogiczne, psychoedukacyjne i profilaktyczne. Centrum pracuje z dziećmi z problemami szkolnymi, wychowawczymi, społecznymi, emocjonalnymi i poznawczymi, osobami niepełnosprawnymi (Ognisko „Marymont”), rodzinami o trudnej sytuacji ekonomicznej i społecznej, seniorami (Klub Seniora „Wrzos” przy Ognisku „Grochów”), ze społecznościami lokalnymi znajdującymi się w okolicy zamieszkania wychowanków i ich rodzin (np. program lokalnych systemów wsparcia), współpracuje z instytucjami pomocowymi i wychowawczymi (szkoły, centra pomocy społecznej, kuratorzy, sądy rodzinne).

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.