„Echa – 100 lat Fińskiej Architektury i Wzornictwa” wystawa w Muzeum POLIN

„Echa – 100 lat Fińskiej Architektury i Wzornictwa”

Z okazji obchodów stulecia Republiki Finlandii w Muzeum Historii Żydów Polskich prezentowana jest wystawa „Echa – 100 lat Fińskiej Architektury i Wzornictwa”. Wystawa przedstawia wybrane dzieła projektantów i architektów z Finlandii powstałe na przestrzeni ostatnich stu lat.

Znakomitym przykładem osiągnięć fińskich architektów jest wielokrotnie nagradzany budynek Muzeum POLIN, autorstwa Rainera Mahlamäkiego. Budynek muzeum to idealna przestrzeń do prezentacji osiągnięć fińskich projektantów. Właśnie tutaj po raz pierwszy zostanie udostępniona publiczności wystawa „Echoes – 100 Years in Finnish Design and Architecture”.

Ekspozycji skupia się wokół siedmiu tematów przewodnich: Tradycja, Cisza, Równość, Krajobraz, Jasność i Ciemność, Przyroda, Dzieło człowieka i Wspólnota.

TRADYCJA – Współcześni projektanci w Finlandii również czerpią z tradycyjnego wiejskiego rzemiosła, na różne sposoby je unowocześniając.

CISZA – życie w mało zaludnionym kraju przyzwyczaiło Finów do ciszy i wytworzyło kulturę, w której cichość jest stanem naturalnym.

Surowy klimat, lokalizacja, bezlitosna natura inspirowały fińskich projektantów do poszukiwania i wykorzystywania prostych, innowacyjnych i funkcjonalnych rozwiązań, pozwalających mierzyć się z wyzwaniami codzienności.

Te właśnie zagadnienia stanowią fundament ekspozycji skierowanej zarówno do profesjonalistów z dziedziny wzornictwa i architektury, jak i do szerokiej publiczności.

DZIEŁO CZŁOWIEKA – design i architektura starają się od czasu do czasu odciąć od przeszłości, tworząc futurystyczne wizje inspirowane nowymi materiałami i technologiami.

Projektowanie i architektura pełnią w Finlandii wyjątkową rolę. To taki skandynawski fenomen – spojrzenie na design w bardzo szerokim ujęciu. Zastanawiamy się nie tylko nad wizualną stroną projektu, choć ta jest bardzo ważna i nie można jej zaniedbać, ale także nad tym, jaki wpływ konkretny projekt wywrze na ludzi. – Rainer Mahlamäki.

ROZWÓJ – fauna i flora dostarczają projektantom i architektom ekscytujących inspiracji, zachęcając ich do eksperymentowania z różnymi materiałami.

Po Warszawie wystawę będzie można zobaczyć również w Bratysławie, Pradze oraz Berlinie.


13 stycznia – 23 lutego 2017
Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, ul. Anielewicza 6

Wstęp wolny

źródło tekstu – Muzeum Historii Żydów Polskich Polin – klik

 

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.