Dzień Węgierski na Białołęce

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  

21 października 2017 roku odbędzie się Dzień Węgierski na Białołęce.

11:00 – 13:00 RODZINNA GRA MIEJSKA „Węgierski album”, start przy pomniku Laszlo O’svatha na Nowodworach u zbiegu ulic Ordonówny i Strumykowej
★ ZAPISY od 9 października: a.debska@gamesdevelopment.pl

16:00 – 18:00 KONCERT I WARSZTATY „Joszko Broda i czterdzieści instrumentów z Karpat, czyli co robi róg węgierski w Polsce”, scena przy ul. vanGogha1
★ Szczególnie zapraszamy rodziny z dziećmi! 

18:00 KONCERT Joszko Brody „Polsko-węgierski”, scena przy #vanGogha1

W ramach umowy partnerskiej z X dzielnicą Budapesztu, Budafok – Teteny dzielnica Białołęka od wielu lat buduje więzi z Węgrami. Na Białołęce znajdziemy miejsca pamięci obywateli węgierskich: ulice Józsefa Antalla i ks. Béla Vargi oraz pomnik Laszlo O’svatha, na którym znajdują się nazwiska osób, które wspierały polskich uchodźców na Węgrzech w czasie II wojny światowej. 

W ramach „Dnia Węgierskiego” na Białołęce odbędzie się rodzinna gra miejska „Węgierski album” (10.00-16.00) śladami pocztówek Máté Nagy’ego, węgierskiego fotografa mieszkającego w naszej dzielnicy. Uczestnicy wcielą się w rolę kolekcjonerów pocztówek pochowanych w różnych punktach Białołęki, związanych z historią Węgier. W każdym miejscu czeka na nich specjalne zadanie, którego wykonanie pozwoli im na otrzymanie kolejnej fotografii. Podczas zadań drużyny będą musiały wykazać się nie tylko umiejętnością szybkiego myślenia i korzystania z wiedzy, przyda im się też sprawność fizyczna i umiejętność współpracy w zespole. Punkty będą zlokalizowane na trasie od Ronda O’svátha do Skweru Przyjaciół Węgierskich przy pasażu Księdza Bela Vargi.
Natomiast w Białołęckim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert Joszko Brody pt. „Polsko-węgiersko” (18:00), połączony z warsztatami „Joszko Broda i czterdzieści instrumentów z Karpat, czyli co robi róg węgierski w Polsce” (start o 16:00), skierowanymi zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych słuchaczy. Joszko gra na ponad 40 instrumentach ludowych z rejonu Karpat, m.in. na zwykłym liściu, kawałku słomki, glinianych okarynach, drewnianych fujarkach, drumlach, dudach, gajdach czy zwierzęcych rogach. Muzyka brzmi wieloma kolorami i potrafi zaskoczyć nawet osłuchanego odbiorcę. Podczas warsztatów będzie można nie tylko usłyszeć dźwięki wydawane przez te instrumenty, zapoznać się z ich budową, ale także na nich zagrać. Prawdziwe dzieła sztuki to grające rzeźby Józefa Wilkonia – kopia ligawki kurpiowskiej i metalowy smok, natomiast swoim rozmiarem imponuje trąbita beskidzka prawie czterometrowej długości. 

Na wszystkie wydarzenia jest WSTĘP WOLNY!  Liczba miejsc ograniczona.

Wydarzenie współorganizowane wraz z Urzędem Dzielnica Białołęka.

https://www.facebook.com/events/178710196023846/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.