„Dyżur varsavianistyczny” – niedzielne spacery po Warszawie

„Dyżur varsavianistyczny” – niedzielne spacery po Warszawie.

Już po raz piąty Dom Spotkań z Historią organizuje wakacyjny „Dyżur varsavianistyczny” i zaprasza mieszkańców na niedzielne spacery po Warszawie. Tegoroczna edycja wędrówek po mieście odbywa się w ramach obchodów Roku Prezydenta Woodrowa Wilsona w Warszawie. Poznając burzliwą historię stołecznych ulic i placów, odwiedzimy m.in. bulwary wiślane, plac Wilsona, al. Stanów Zjednoczonych, al. Waszyngtona i rondo ONZ. 

27 sierpnia 2017,  godz. 12:00 – ALEJA STANÓW ZDJEDNOCZONYCH: Jak wyburzyć miasto, by zbudować miasto?
————————–————————–————————–
Zbiórka przed Café Irena na ul. Paryskiej 39. Przewodniczka: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik (WARSoff). Część trasy pokonana zostanie autobusem.

W czasie spaceru przeniesiemy się do lat 70. ubiegłego wieku. Powstanie komunikacyjnego giganta na Saskiej Kępie, będącego częścią Trasy Łazienkowskiej, wiązało się z likwidacją małych uliczek, domów, dawnych folwarków i kolonii. Stary Grochów zniknął, a na jego miejscu stoją dziś głównie bloki i dźwiękoszczelne ekrany. Poszukamy śladów dawnej zabudowy, poznamy historię Jeziorka Gocławskiego i koncepcję osiedla linearnego Oskara Hansena.

3 września 2017, godz. 12:00 – PLAC WILSONA I OKOLICE: Czerwono-zielony Żoliborz
————————–————————–————————–
Zbiórka przed kinem Wisła. Przewodniczka: Marta Szczeblewska

Plac został wytyczony w 1923 roku i nazwany placem Stefana Żeromskiego. W 1926 roku oddano hołd prezydentowi Stanów Zjednoczonych, nazywając go placem Thomasa Woodrowa Wilsona, który po I wojnie światowej postulował utworzenie niepodległego państwa polskiego z wolnym dostępem do morza. W czasie spaceru opowiemy, skąd wzięła się nazwa dzielnicy i skąd jej „spółdzielczy” charakter.
https://www.facebook.com/events/120706268504069/

10 września 2017, godz. 12:00 – ŚWIĘTOKRZYSKA I RONDO ONZ: Amerykańskie wątki 
————————–————————–————————
Zbiórka przed NBP na pl. Powstańców Warszawy. Przewodnik: Michał Fijka 

Odcinek ulicy Świętokrzyskiej od pl. Powstańców Warszawy do ronda ONZ uświadamia, jak gwałtowanie zmieniała się Warszawa w XX wieku. Obecnie to przestrzeń zdominowana przez powojenny socrealizm i modernizm. Pod tą warstwą kryją się jednak niezwykłe historie, m.in. o fascynacji amerykańską architekturą, budowie polskiej telewizji publicznej i stołecznego „Manhattanu”.
https://www.facebook.com/events/498595897152343/

 17 września 2017, godz. 12:00 – ALEJE UJAZDOWSKIE I OKOLICE: Ulica czerwonych dywanów 
————————–————————–————————–———
zbiórka przed wejściem do parku Ujazdowskiego na pl. Na Rozdrożu. Przewodnik: Michał Fijka

Podczas spaceru poznamy historię dawnej wsi Ujazdów oraz budynku ambasady USA i pomnika Paderewskiego w Parku Ujazdowskim. To tu mieszkańców dawnej Warszawy witały czerwone dywany na klatkach schodowych, należących do warszawskiej finansjery, elity przemysłowców, bogatych adwokatów i poważanych artystów. W czasie okupacji ulica znalazła się w obrębie dzielnicy niemieckiej, a po wojnie na krótko stała się Al. Marszałka Józefa Stalina.

24 września 2017, godz. 12:00 – ALEJA WASZYNGTONA: Miastotwórcza inwestycja lat 30.
————————–————————–————————–
Zbiórka przy pomniku Jerzego Waszyngtona na rondzie Waszyngtona. Przewodniczka: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik (WARSoff)

Aleja Waszyngtona wytyczona została w szczerym i podmokłym polu. Umożliwiała przejazd z Mostu Poniatowskiego na Grochów. Zakładano, że będzie miała takie znaczenie dla rozwoju Warszawy, jak niegdyś Al. Ujazdowskie, choć nieoficjalnie mówiono, że jest budowana dla marszałka Piłsudskiego, aby skrócić mu dojazd do Belwederu…

wstęp wolny

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.