David Murray Quartet wystąpi na Festiwalu Jazz na Starówce

Trwa 24. edycja popularnego festiwalu. Oryginalny program – zróżnicowany stylistycznie, międzynarodowe gwiazdy, premiery i jazzowe odkrycia, to znaki rozpoznawcze festiwalu. Posłuchamy artystów z  USA, Francji, Włoch,  Hiszpanii,  Austrii, Polski i Skandynawii. Wśród tegorocznych wydarzeń, koncerty między innymi: Paolo Fresu, Macieja Obary, Davida Murraya, Richarda Galliano, Bireliego Lagrene.

W sobotę, 28 lipca w kolejnej odsłonie festiwalu Jazz na Starówce w Warszawie o godz. 19.00 wystąpi legenda jazzu, jeden z najważniejszych saksofonistów na świecie, David Murray Quartet .

David Murray Quartet

David Murray – saksofon tenorowy, klarnet basowy

David Bryant – fortepian

Jaribu Shahid – kontrabas

Hamid Drake – perkusja

David Murray, legenda jazzu, innowator, słynny amerykański  saksofonista tenorowy , jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu New Black Music, wypłynął na fali awangardy free – jazzowej lat 70. W swojej twórczości wielokrotnie zwracał się w stronę tradycji czarnej muzyki, do źródeł bluesa, gospel, a także swingu. Laureat nagrody Grammy, współzałożyciel legendarnego World Saxophone Quartet, do dziś uznawany jest za jednego z najważniejszych saksofonistów na świecie.

Każdy jego koncert jest oczekiwanym wydarzeniem muzycznym.

David Murray Quartet gromadzi wokół  siebie najlepszych współczesnych muzyków jazzowych. Na festiwalu , w kwartecie  Murraya usłyszymy po raz pierwszy znakomitego pianistę, Davida Bryanta.

Wybitny amerykański saksofonista tenorowy, klarnecista, kompozytor i aranżer to dziś obok Sama Riversa, Arthura Blythe’a i Anthony Braxtona najważniejszy muzyk swojej generacji, mocno związanej z tradycją The Loft Jazz Scene, bardzo ciekawej kulturowo sceny artystycznej, która wykształciła się w Nowym Jorku w połowie lat 70-tych.

David Murray (ur. 1955 r., w Oakland) , dorastał w Berkeley i studiował pod okiem matki – Catherine Murray  (organistki), Bobby Bradforda, Arthura Blythe, Stanleya Croucha i wielu innych.

W 1975 roku, opuścił Ponoma College w Los Angeles i udał się do Nowym Jorku, który uczynił swoją bazą.  Poznał tam wielu nowych muzyków – Anthony’ego Braxtona, Don Cherry, Lestera Bowie i różne style muzyczne. W 1976 roku, po pierwszej europejskiej trasie, David Murray założył jedną ze swoich mitycznych grup, the World Saxophone Quartet. Murray ma na swoim koncie tak wiele nagrań od połowy lat siedemdziesiątych, że został przez pewnego krytyka nazwany „ Joyce Carol Oates jazzu”.  Porównanie do tej pisarki miało podkreślać obfitość oraz wysoki poziom twórczości Murraya.

Murray uważany za jednego z czołowych przedstawicieli tzw. New Black Music, wypłynął na fali awangardy free – jazzowej lat 70., ale w swojej twórczości wielokrotnie zwracał się w stronę tradycji czarnej muzyki, do źródeł bluesa, gospel, a także złotej epoki swingu.                                     

Zrealizował ponad 140 autorskich albumów i wziął udział w niezliczonej ilości muzycznych sesji.  Przez ponad czterdzieści lat na scenie grał oraz nagrywał z tuzami i gwiazdami jazzu m. in.: McCoy Tynerem, Elvinem Jonesem, Jamesem Bloodem Ulmerem, Butchem Morrisem, Lesterem Bowie, Macy Gray, Cassandrą Wilson. Wspaniały projekt z Macy Gray w wykonaniu David Murray Big Band, podbił widownię słynnych festiwali jak: North Sea Jazz Festival, Umbria Jazz Festival, Jazz A La Villette London Jazz Festival, Lugano Jaz Festival.

Postały filmy dokumentalne o artyście – „Speaking in Tongues”, „Jazzman”, „Saxophone Man”.

Każdy koncert artysty jest „świętem jazzu” i oczekiwanym wydarzeniem.

źródło: materiały prasowe

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.