Bezpłatne czipowanie psów i kotów Warszawa 2018

Bezpłatne czipowanie psów i kotów Warszawa 2018.

Bez względu na to, czy wyjeżdżamy poza Warszawę razem z pupilem, czy zostawiamy go tymczasowo pod opieką, warto aby czworonożny przyjaciel był wyposażony w czip. To mikrourządzenie wszczepiane pod skórę zwierzęcia w okolicach szyi bądź łopatki. Numer czipa jest wpisany do specjalnej bazy Międzynarodowej Bazy Danych SAFE-ANIMAL. W przypadku znalezienia bezdomnego zwierzęcia, po zeskanowaniu kodu, można natychmiastowo poznać dane właściciela, takie jak adres zamieszkania czy numeru telefonu.

–  Gdyby wszyscy czipowali swoje psy i koty, nie byłoby problemu z bezdomnością  zwierząt – mówi Henryk Strzelczyk, dyrektor warszawskiego schroniska „Na Paluchu” – Gdy trafia do nas zgubiony pupil, pierwsze co robimy, to szukamy, czy ma przypisany kod. Jeśli tak, od razu kontaktujemy się z jego właścicielem. Potem zwierzak już bezpiecznie czeka na powrót do swojego domu – tłumaczy. – Tylko w pierwszym półroczu 2018 r. na Palucha trafiło 1339 psów, z czego aż 524 zostało odebranych przez swojego pana bądź panią. Większe zmartwienie mamy z kotami – od stycznia do końca czerwca przyjęliśmy 548 wąsatych przyjaciół i tylko 81 trafiło z powrotem do rąk właścicieli. A przecież kota też można zaczipować w Warszawie za darmo – dodaje dyrektor.

Sam proces czipowania trwa tylko kilka sekund. Weterynarz wszczepia podskórnie mikroprocesor za pomocą specjalnej igły. Urządzenie jest wielkości ziarenka ryżu i nie przeszkadza w codziennym życiu zwierzęcia. Nie powoduje też żadnych reakcji alergicznych. Wizyta w klinice przebiega bardzo szybko – właściciel pupila wypełnia na miejscu wniosek o wykonanie zabiegu, okazuje dowód tożsamości i książeczkę zdrowia psa lub kota. Jedynym wymogiem jest to, aby zwierzę miało ukończone 12 tygodni życia. Przypadku psów trzeba jeszcze przedstawić aktualne potwierdzenie szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Po zaczipowaniu dane z wniosku wprowadzane są do bazy SAFE-ANIMAL. Już po 14 dniach od wizyty weterynaryjnej, adres zamieszkania i telefon znajdują się na bezpiecznych serwerach, obsługiwanych w wielu krajach całego świata. Gdy zwierzę zostanie odnalezione, można natychmiastowo znaleźć namiary na jego dom za pomocą specjalnego czytnika. W skanery wyposażone jest Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, a także Eko Patrole Straży Miejskiej m.st. Warszawy oraz większość lecznic weterynaryjnych. Warto wspomnieć, że jeśli chcemy podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej, nasz pies lub kot musi posiadać czip.

Akcję bezpłatnego, elektronicznego znakowania psów i kotów prowadzi Biuro Ochrony Środowiska m.st. Warszawy. Stołeczna jednostka współpracuje z kilkunastoma klinikami weterynaryjnymi, które działają na terenie dwunastu dzielnic. Do 1 sierpnia 2018r. zaczipowano już 2 598 pupili. W budżecie są jeszcze pieniądze na kolejne zabiegi. Z darmowego znakowania można skorzystać do 14 grudnia 2018 r. bądź do momentu, kiedy zostaną wyczerpane środki finansowe.

Warszawski projekt darmowego, elektronicznego znakowania psów i kotów działa od 2007 roku. Do tej pory czip otrzymało 95 098 zwierząt. Tegoroczna akcja prowadzona jest w ramach realizacji „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie m.st. Warszawy w 2018 roku” (uchwała nr LX/1584/2018 Rady m.st. Warszawy z dnia 11 stycznia 2018 r.). Szczegółowe warunki bezpłatnego oznakowania psa/kota można znaleźć tutaj.

lista_klinik_weterynaryjnych_w_ktorych_mozna_skorzystac_z_bezplatnego_czipowania

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.