Awangarda na Ucho: Jacaszek, Micromelancolié.

Dwie wyjątkowe postaci polskiej sceny elektronicznej. Występ Micromelancolié oraz premierowe wykonanie albumu „Kwiaty” Michała Jacaszka.

Czwarty koncert w ramach cyklu Awangarda na ucho poświęcony będzie kompozycjom elektronicznym, z naciskiem na muzykę ambient. Będzie to wieczór z twórczością, która nie jest podporządkowana rytmowi, lecz woli operować barwami i plamami dźwięku. Muzyką raczej nienachalną, powolną, przestrzenną. Zarówno Robert Skrzyński, jak i Michał Jacaszek należą do najciekawszych twórców współczesnej elektroniki. U tego pierwszego bardziej wyraźny jest sznyt eksperymentatorski, podczas gdy autor „Kwiatów” ma niezwykłą łatwość pisania lirycznych, wpadających w ucho tematów.

Program

20:00-20:40 | Micromelancolié
Występujący pod pseudonimem Micromelancolié Robert Skrzyński porusza się na obszarze ambientu, elektroakustyki i field recordingu. W swojej twórczości wykorzystuje dźwięk znaleziony, zjawisko sprzężenia zwrotnego, mikrosample oraz nagrania terenowe. Jak tłumaczy, z tych elementów buduje mapy oraz pocztówki dźwiękowe sprzyjające zadumie nad pamięcią dźwiękową oraz zacieraniem się wspomnień. Skrzyński występował między innymi na festiwalach Sacrum Profanum, Tauron Nowa Muzyka oraz austriackim Klangfest. W NInA zaprezentuje nowe kompozycje napisane na sampler i laptop akustyczny .

20:45 | Jacaszek – premierowe wykonanie płyty „Kwiaty”
Michał Jacaszek jest jednym z najbardziej uznanych polskich kompozytorów muzyki elektronicznej. Za sprawą głośnych „Trenów” przez lata kojarzony był przede wszystkim z muzyką ambient, choć pisał także utwory neoklasyczne oraz bardziej awangardowe. Po udanej współpracy z zespołem Kwartludium Jacaszek powraca do bardziej melodyjnych form. Na wydanej przez amerykańską oficyną Ghostly International płycie „Kwiaty” kompozytor sięga do „Antologii angielskiej poezji metafizycznej XVII stulecia” w przekładzie Stanisława Barańczaka. Zamienić wiersze na utwory muzyczne pomagają mu wokalistka – Hanna Malarowska oraz harfistka – Sandra Kopijkowska.

Wstęp
Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 19. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

fot. Paweł Grześ

28 kwietnia 2017, godz. 20:00

Odnośnik do wydarzenia – klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.