Andrzej Wajda i jego inspiracje

W czwartek, 6 kwietnia 2017 roku w NInA odbędzie się filmowy wieczór „Andrzej Wajda i jego inspiracje”.

Jakie piętno odcisnęło na twórczości Andrzeja Wajdy malarstwo polskie? Jakie obrazy nosił pod powiekami? Jakie były jego malarskie fascynacje?
Pokażemy dwa ostatnie dokumenty Andrzeja Wajdy, w których powraca on do swojej stałej inspiracji – malarstwa polskiego, jego symboliki, scen, emocji. Projekcjom będzie towarzyszyć spotkanie z reżyserem i wieloletnim współpracownikiem Wajdy Markiem Brodzkim, a także artystą i scenarzystą Antonim Rodowiczem. Rozmowę poprowadzi Tomasz Kolankiewicz.

Program

18:00 „Andrzej Wajda. Moje inspiracje”, reż. Marek Brodzki, Andrzej Wajda, 2016, 60 min.
Andrzej Wajda opowiada o swej fascynacji polskim malarstwem i o wpływie polskiej sztuki na jego twórczość filmową i teatralną. Fragmenty filmów Wajdy są zestawione z cytowanymi w nich obrazami. Całość składa się na opowieść reżysera o tworzeniu obrazu filmowego.

19:00 Spotkanie z Antonim Rodowiczem i Markiem Brodzkim
Rozmowę poprowadzi Tomasz Kolankiewicz.

19.45 „Wróblewski według Wajdy”, reż. Andrzej Wajda, 2015, 40 min.
Andrzej Wajda wspomina Andrzeja Wróblewskiego jako malarza i przyjaciela. Opowiada o człowieku mierzącym się z wyzwaniami epoki i dramatycznie poszukującym swojej przestrzeni. Ścieżki obu przecięły się zaraz po wojnie, kiedy obaj studiowali w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Urodzony w Wilnie młody artysta kształcił się na wydziale malarstwa i rzeźby, studiował także historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 17. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub pokazie filmu Wróblewski według Wajdy, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.


6 kwietnia 2017, godz. 18:00
Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa

źródło: materiały organizatora

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.